Czułki z buławkami

Czułki z buławkami

Czułki składają się z segmentów - od kilkunastu do ponad stu (najkrótsze mają motyle z rodziny Hepialidae, najdłuższe - Adelidae).
Motyle dzienne - Rhopalocera mają czułki buławkowate i to druga cech która odróżnia je od motyli nocnych
Czułki motyli na całej długości pokryte są chemoreceptorami. Chemoreceptory to komórki nerwowe umieszczone na powierzchni egzoszkieletu, reagujące na obecność wielu związków chemicznych (zapach kwiatów, feromony partnera). Chemoreceptory działają na zasadzie klucza i zamka - cząsteczka związku chemicznego po dotarciu do receptora dopasowuje się do zakończenia nerwowego. To dopasowanie generuje sygnał wysyłany do komórki nerwowej, informujący motyla o znalezieniu źródła danej substancji (warto zauważyć, że podobne receptory znajdują sie u motyli również na stopach - informują o znalezieniu pokarmu, ale też - w przypadku samic - o znalezieniu odpowiedniej dla danego gatunku rośliny żywicielskiej).
Narządy węchu o motyli działają wybiórczo, i np. zapach feromonu płciowego (hormonu wydzielanego przez samicę dla przywabienia samca), może być przez niektóre samce, np. pawic, odebrany z odległości 10 km, co bije na głowę węch np. psa

Czułki poza funkcją węchowa posiaraja równiez funkcje narzadu słuchu - na ich II segmencie znajduje się tak zwany narząd Johnstona. Jest to narząd słuchowy wychwytujący drgania powietrza czyli fale dzwiekowe i odbieraja tez drgania podłoża.
Narząd Johnstona - to odpowiednikiem naszego błędnika, odpowiada za utrzymywanie równowagi przez owada i kontroluje położenie ciała.

Narządu Johnstona na fotce nie widać i tak też nie widać bo jest on blisko głowy, na II segmencie i schowany w owłosieniu motyla.

dodane na fotoforum:

pamela5

pamela5 2014-07-13

Podziwiam Twoją pasję fotografowania makro i dociekliwość naukowca.

aiguill

aiguill 2014-07-13

Ciekawe....

ato1rod

ato1rod 2014-07-13

Podzielam w pełni słowa Pamelki :))))

lafii

lafii 2014-07-13

Ciekawostki fajne :)

dodaj komentarz

kolejne >