[29178891]

następnych fotkach kaplice boczne i :
Wokół kościoła biegnie jedenaście kaplic.

Kaplica królewska zwana także kaplicą św. Benedykta fundowana w 1633 roku przez króla Władysława IV z malowidłami Tomasza Dolabelli Nad jej wejściem, od strony nawy głównej, wisi wielki złocony i rzeźbiony kartusz z herbami królewskimi. Na dokończenie wystroju tej kaplicy łożył także Jan Kazimierz.
Kaplica św. Krzyża, w której pod krucyfiksem umieszczona jest niewielka płaskorzeźba z alabastru przedstawiająca złożenie Chrystusa do grobu. Kaplica ta nosi także nazwę Czartoryskich, co być może odnosi się do Augusta Aleksandra Czartoryskiego, wojewody ruskiego, który w połowie XVIII wieku poprzez małżeństwo z Sieniawską, dziedziczką hrabstwa Tęczyńskiego stał się sąsiadem i prawdopodobnie dobrodziejem Bielan.
Kaplica Lubomirskich zwana jest także kaplicą św. Sebastiana - znajduje się tam piękny obraz olejny przedstawiający tego męczennika. Kaplicę fundował w 1642 roku wojewoda krakowski Stanisław Lubomirski, syn współfundatora eremu Sebastiana Lubomirskiego. W kaplicy tej cenna jest dekoracja stiukowa przypisywana początkowo Janowi Succatoremu, twórcy fasady kościoła, potem pojawiły się jednak głosy, że jej autorem jest raczej Baptista Falconi.
Św. Romualda czyli Delpacowska - fundowana w 1643 roku przez Rafała Del Pace, rajcę krakowskiego mającego brata w klasztorze. Zawieszone na ścianach tej kaplicy malowidła przedstawiające sceny z życia św. Romualda są autorstwa Tomasza Dolabelli.
Kaplica św. Jana Chrzciciela, odnowiona w XIX wieku przez księdza Jana Schindlera zawiera bardzo oryginalny obraz: przedstawia on mianowicie chrzest Chrystusa na tle pejzażu z okolic Krakowa.
Kaplica świętych pięciu braci męczenników - znajduje się pod głównym ołtarzem. Z niej znajduje się wejście do katakumb z grobami zakonników.

dodane na fotoforum:

halb09

halb09 2015-04-22

Niezwykłe wnętrze tego kościoła. Dzięki za relację...
Pozdrawiam!

dodaj komentarz

kolejne >