Kilka ciekawych krakowskich miejsc

Kilka ciekawych krakowskich miejsc

Rynek Główny w Krakowie jest jednym z trzech największych rynków w Europie. Każdy z jego boków mierzy blisko 200 m. Kształt placu pozostał niezmieniony od czasu lokacji miasta w 1257 roku za panowania księcia Bolesława Wstydliwego. Wytyczono wtedy wielki kwadrat, by krakowscy oraz podróżujący szlakami handlowymi kupcy mieli dość miejsca do handlu.
Kamienice od lewej
Kamienica "Pod Jeleniem" (inna nazwa to "Ludwikowska" - pochodzi od nazwiska jej właścicieli - Ludwigów). Od połowy XVI stulecia mieścił się w niej zajazd "Pod Jeleniem", w którym gościł m.in. Johann W. Goethe i car Mikołaj I.
Kamienica Łukinowska - powstała w XVI wieku z dwóch gotyckich domów. Budynek tan należał m.in. do rodziny Luccinich i od tego nazwiska pochodzi nazwa kamienicy.
Kamienica Kencowska roku 1823, w tym budynku powstała jedna z najstarszych kawiarni Krakowa, założona przez Lorenzo Paganino Cortesi.
Kamienica "Pod Konikiem". Jej nazwa wywodzi sie od herbu Stary Koń, który król Jan III Sobieski nadał rodzinie Krzeczyków.
Kamienica Januszowiczowska (lub Januszewiczowska) - frontowy budynek na tej działce wzniesiono na przełomie XIII i XIV wieku, rozbudowa przeprowadzona w drugiej połowie XIV wieku spowodowała powstanie typowej krakowskiej kamienicy z przedprożem.
Gmach dawnego wiedeńskiego Towarzystwa Ubezpieczeniowego "Feniks" - wybudowano go w latach 1928-1932 według projektu Adolfa Szyszko-Bohusza. Warto zwrócić uwagę na zachowany oryginalny wystrój sklepu cukierniczego z wyposażeniem wnętrza, który znajduje się na parterze, a także na kawiarnię "Rio", której dekoracja pochodzi z lat 50-tych XX wieku.

dodane na fotoforum:

kirena

kirena 2010-03-09

Kawał historii:)

dodaj komentarz

kolejne >