Widok z baszty w Kamieniu Pomorskim

Widok z baszty w Kamieniu Pomorskim

Duch, Biała Dama i nowe eksponaty…


Baszta niezmiennie istniejące od ponad trzynastu już lat kamieńskie Muzeum Kamieni znajdujące się w Baszcie Wolińskiej pochodzącej z 1308 r. państwa R. i G. Sokołowskich ze Szklarskiej Poręby podsumowuje miniony właśnie sezon letni.

„Zwiedzających, a więc gości Kamienia Pomorskiego było bardzo dużo, mimo tego, że pogoda była wspaniała i zachęcała przede wszystkim do opalania się. Odnotowaliśmy nieznaczny wzrost zwiedzających nasze muzeum w porównaniu z ubiegłym rokiem”. – podkreślają oceniając sezon letni państwo Sokołowscy.

Mieszczące się we wspomnianej XIV - wiecznej Baszcie Wolińskiej Muzeum ma już swoją niepodważalną i fajną tradycję. Znajduje się w nim aż ponad 2 000 eksponatów począwszy od minerałów pochodzących z dosłownie całego świata, poprzez oryginalne szkielety i gniazdo jaj dinozaurów, a skończywszy na fragmentach meteorytów. A poza tym z ostatniego tarasu Baszt rozlega się przepiękny widok na okolice Kamienia Pomorskiego, który na pewno warto zobaczyć.

Z każdym rokiem muzeum wzbogaca się o kolejne eksponaty. Tak było i w tym roku, kiedy obosieczny miecz otrzymała replika zbroi rycerza walczącego w bitwie pod Grunwaldem czy piękny labradoryt, którego naturalne załamywanie światła posłużyło do przygotowania materiału odblaskowego z którego wykonuje… znaki drogowe.

Zobaczyć od tego roku można wspaniały agat pochodzący z gór Atlasu Wysokiego w afrykańskim Maroku.

„Staramy się co roku powiększać nasze zbiory i tu w Kamieniu Pomorskim i w Szklarskiej Porębie, gdzie mamy istniejące od 1993 oku Muzeum Mineralogiczne (piękny drewniany budynek pochodzi z 1885 roku), które położone jest 700 m n.p.m. i które naprawdę warto odwiedzić.” – przyznaje pan Grzegorz.

Ciekawostką jest to, że w szeregu znajdujących się gablotach tylko w jednej, z ametystami, nie ma… pająków. „Widać, że pająki nie przepadają za ametystami.” – mówi pan Grzegorz.

Właściciele muzeum twierdzą jednoznacznie że na Baszcie jest duch, którego nazywają „Stukacz”.

„To trwa od dłuższego już czasu. Bywa, że kiedy nie ma na piętrach naszego muzeum zwiedzających tutaj na dole słychać wyraźnie odgłosy kroków. Wiele razy nabraliśmy się na początku sądząc, że w muzeum są jacyś zwiedzający. Po sprawdzeniu pięter okazywało się że nikogo nie ma. A odgłos kroków pewnie ducha, którego nazwaliśmy „Stukacz” pozostawał.” – opowiada pani Renata.

Innym niewytłumaczalnym zjawiskiem na Baszcie jest to, że na ostatnim, najwyższym tarasie niektórzy mieszkańcy dostrzegali postać Białej Damy w sukni ślubnej. I zawsze zdarza się to podczas pełni księżyca.

Kamieńskie Muzeum Kamieni jest niezmiennie popularne wśród wczasowiczami i turystami cieszy wszystkich, wszak takiego podobnego muzeum na Pomorzu Zachodnim nie ma. Jest ono na pewno ciekawe i ukazujące w dużym stopniu historię Ziemi poprzez minerały i liczne znaleziska i warto je odwiedzić choćby po to by mieć pewne rozeznanie w historii powstawania naszej planety.

Muzeum we wrześniu czynne jest oprócz poniedziałków w godzinach 10:00 – 18:00. Potem zaś oprócz niedziel i poniedziałków w godzinach 10:00 – 17:00.

dodane na fotoforum:

solo11

solo11 2014-09-05

Świetny widok i dobry opis, wstyd się przyznać ale nigdy tam nie byłam, serdecznie pozdrawiam!

tebojan

tebojan 2014-09-05

Koniecznie muszę się tam wdrapać. Wstydzę się razem z Franią bo milion razy przejeżdżałem obok i jakoś pomijałem/ten piękny obiekt.
Po takim w zachęcającym opisie zdecydowałem, że odwiedzę to miejsce w tym miesiącu.
Pozdrawiam Bożenko

himitsu

himitsu 2014-09-05

Ładna panorama widziana z baszty.

dodaj komentarz

kolejne >