Ognik szkarłatny    Pyracantha coccinea

Ognik szkarłatny Pyracantha coccinea

Ognik szkarłatny na stanowiskach naturalnych występuje na południu Europy (Włochy), poprzez Krym, Kaukaz, aż do Azji Mniejszej. Jest gatunkiem bardzo zmiennym, w uprawie oprócz odmian z czystego gatunku ( "Kasan" , "Lalandei") spotyka się najczęściej mieszańce ognika szkarłatnego z gatunkami azjatyckimi ( "Orange Glow"). W Polsce gatunek bardzo popularny i od lat sadzony i uprawiany.
Ognik szkarłatny jest krzewem zwykle dorastającym do 2-3 metrów wysokości. Nie przycinany rośnie swobodnie, osiągając szerokość do 2 metrów. Jest silnie ciernisty. W młodości długopędy są szarawo owłosione, z licznymi cierniami bocznymi. Krótkopędy na końcu są także bardzo ostro zakończone.

Ognik jest krzewem półzimozielonym. Liście są wąskolancetowate, do 4-5 cm. długości. Po bokach są lekko karbowane lub piłkowane, na końcu tępo zakończone. Są ciemnozielone, skórzaste, z wierzchu błyszczące, zaś od spodu jaśniejsze, matowe, w młodości owłosione.

Budowa kwiatu jest charakterystyczna dla rodziny różowatych (Rosaceae). Kwiaty zebrane są w dość duże baldachy, pojedynczy kwiat ma 8 mm średnicy, jest biały. Kwitnie na przełomie maja i czerwca. Owoce pojawiają się od końca sierpnia i mogą utrzymać się na krzewie przez całą zimę, co wprowadza do ogrodu więcej koloru. Owoce zebrane są w baldachy lekko przewieszające się. Pojedynczy owoc jest kulisty, średnicy 6-7 mm. Do złudzenia przypomina jarzębinę. W zależności od odmiany przyjmują barwę od żółtej, przez pomarańczową, aż po jasno i ciemno czerwoną.
Ognik jest bardzo szeroko rozpowszechniony i chętnie uprawiany w krajach o cieplejszym klimacie niż Polska a zwłaszcza o łagodniejszych zimach. Właśnie mroźne i ostre zimy są najgroźniejsze dla krzewów rosnących u nas. Jeśli przemarzną należy jest przyciąć do żywej tkanki, na wiosnę zregenerują się i wypuszczą nowe pędy, regeneracja następuję jednak powoli. Dlatego ważne jest aby sadzić go w miejscach osłoniętych od wiatrów, zimą można także osłonić je matą słomianą. Starsze krzewy niezbyt dobrze znoszą przesadzanie. Dlatego sadzić należy osobniki młode, po wyjęciu z pojemnika najlepiej na miejsce stałe. Wymaga gleb dość żyznych, gliniastych lub piaszczysto-gliniastych, zasobnych w próchnicę. Dość dobrze czuje się w miastach i na skwerach osiedlowych, nie jest wymagający jeśli chodzi o wodę, wykazuje znaczną wytrzymałość na suszę. Preferuje stanowiska słoneczne i ciepłe.

dodane na fotoforum:

puszek

puszek 2009-10-19

piękne fotki fajnego krzaczka, nareszcie wiem, jak się nazywa ! Dzięki ci Krysieńko za ogrom wiedzy, jaką tu przekazujesz !

maniek1

maniek1 2009-10-19

Witam.Miłego południa życze:))

mpmp13

mpmp13 2009-10-19

Pozdrawiam Krysiu....to była granica cierpliwości.Stałam bez ruchu...teraz je widać dobrze bo brak liści na drzewach....One przychodzą do takich kolorowych krzewów stadkami...ale gdy podejdę już ...nic nie ma.....Uśmiech wysyłam.

dorciad

dorciad 2009-10-19

smacznego obiadku życzę:):)

isnah

isnah 2009-10-19

Witam i milutkiej reszty dzioneczka:))

mistic

mistic 2009-10-19

O I CZEGOŚ ZNÓW SIĘ DOWIEDZIAŁAM...DZIĘKUJĘ KWIATOWA WRÓŻKO:)***

orkan2

orkan2 2009-10-19

Pozdrawiam znowu,zycze milej zabawy na garnuszku.)

mycha

mycha 2009-10-19

Pozdrawiam i życzę pięknego popołudnia:))

dorika

dorika 2009-10-19

_`•.¸.•´WSPANIAŁEGO DNIA`•.¸.•´_*•»
__.•´DUŻO RADOŚCI.•´ __*•»
_(¸¸.•´*`•»_(¸¸.•HUMORU DOBREGO I SŁONECZKA PIĘKNEGO´*`•»*•»¬
___(*`v´*) __*•» GORĄCO POZDRAWIAM,

helen7

helen7 2009-10-19

Piękny,też kiedyś miałam w ogrodzie czerwony.Pozdrawiam:)))

(komentarze wyłączone)