Wrotycz (złocień) maruna

Wrotycz (złocień) maruna

- Rozmnażanie. Wrotycz marunę rozmnaża się z siewu nasion, od stycznia do czerwca. Przy późniejszych terminach otrzymane jesienią rośliny wymagają doświetlania asymilacyjnego z przedłużeniem dnia do 16 godzin, w przeciwnym razie będą miały za krótkie pędy. Nasiona wysiewa się w szklarni do wielodoniczek wypełnionych wilgotnym substratem torfowym. W temperaturze 18–21°C zaczynają wschodzić po 14–21 dniach.
- Sadzenie. Rozsadę można sadzić na plantacji (pod osłonami) po dalszych 4–6 tygodniach. Zagony gruntowe z ziemią macierzystą zaleca się uzupełnić 20-centymetrową warstwą torfu wysokiego zmieszanego z gliną (3 : 1). Optymalna gęstość sadzenia wynosi 64 rośl./m2. Do podpierania pędów wykorzystuje się siatki o oczkach 12,5 x 12,5 cm używane w uprawie chryzantem gałązkowych.
- Podstawowe zabiegi. Rośliny powinno się regularnie dokarmiać, najlepiej z każdym podlewaniem, roztworami nawozów wieloskładnikowych (0,2%), wzbogaconych na trzy tygodnie przed planowanym kwitnieniem większą ilością potasu. Można więc podać na przykład Kristalon Czerwony (12+12+36+mikro), Superbę Zieloną (9+9+35) lub Peters Professional Potash Special (20+5+30).
Wrotycz maruna ma duże zapotrzebowanie na światło, ale źle znosi bezpośrednie nasłonecznienie i temperaturę powietrza powyżej 17–20°C. Dlatego najwięcej problemów w uprawie tej rośliny sprawiają słoneczne poparzenia liści (chociaż są pokryte gęstym kutnerem) i zasychanie pąków kwiatostanowych. Te ostatnie uszkodzenia zdarzają się najczęściej wtedy, gdy gwałtownie wzrasta temperatura nocą. Maruny nie można więc uprawiać w krajach tropikalnych i na tym, między innymi, polega mocna pozycja holenderskiej produkcji tej rośliny.
Na plantacji należy utrzymywać dużą wilgotność podłoża i powietrza, jednocześnie systematycznie wietrząc szklarnię lub tunel.
Powodzenie zależy także od właściwego traktowania roślin regulatorami wzrostu — kwasem giberelinowym (GA3). W uprawie letniej stosuje się go w celu wydłużenia pędów maruny, a zimą dla zwiększenia liczby liści na pędach. U większości odmian wystarcza 2-, 3-krotne opryskiwanie GA3.
Skracanie dnia przez zaciemnianie nie ma wpływu na termin kwitnienia maruny, jedynie na poprawę jakości zebranego plonu. Wyjątkiem są białe, pomponowe odmiany z serii Santana, bardzo dobrze plonujące również w warunkach dnia długiego.
Uprawa — od siewu nasion do kwitnienia — trwa około 20 tygodni, a od sadzenia roślin na zagonach — mniej więcej 12 tygodni.
- Zbiór kwiatów. Przypada w czasie, kiedy na pędach rozwinięte jest kilka koszyczków. Pędy przed przechowywaniem należy kondycjonować w preparacie Chrysal RVBN (lub OVB), który zapobiega więdnięciu liści i szypuł. Końce pędów zanurza się na jedną dobę w jego roztworze, na głębokość 5–10 cm. Kwiatostany tak potraktowane zachowują w chłodni trwałość do dwóch tygodni. Doświetlanie kwiatów ciętych w trakcie przechowywania (natężenie około 1000 luksów) zapobiega przedwczesnemu żółknięciu liści. Pędy po wyjęciu z chłodni należy przyciąć i wstawić do roztworu preparatu przedłużającego ich trwałość (np. Chrysal AKC — 4%).

dodane na fotoforum:

(komentarze wyłączone)