REZERWAT PRZYRODY  \"BÓR NA CZERWONEM\"

REZERWAT PRZYRODY \"BÓR NA CZERWONEM\"

Rezerwat \\\"Na Czerwonem\\\" o pow. 2 ha został utworzony już w 1925 roku. W 1956 roku dzięki staraniom Prof. Władysława Szafera powiększono powierzchnię rezerwatu o 47 ha nazywając go \\\"Bór na Czerwonem\\\". Dalsze powiększenie pow. rezerwatu o 64 ha nastąpiło w 2001 roku. Jest to jedyny rezerwat torfowiskowy - leśny w polskiej częsci obfitującej w torfowiska Kotliny Orawsko - Nowotarskiej. Zachowały się w nim zróżnicowane i dobrze wykształcone biocenozy leśne, przejściowe i torfowiskowe. Rezerwat \\\"Bór na Czerwonem\\\" zawdzięcza swą nazwę glonowi Zygonium ericetorum, którego plecha w okresie jesieni ma barwę czerwoną. Rezerwat jest położony na terenie Nadleśnictwa Nowy Targ, w Leśnictwie Bór.
Podstawowym przedmiotem ochrony w rezerwacie jest torfowisko wysokie pokryte naturalną roślinnością, wraz z otaczającymi drzewostanami sosnowymi z udziałem świerka.
Flora w rezerwacie „Bór na Czerwonem” ma charakterystyczny układ dla torfowisk wysokich i obszarów leśnych rozwijających się na siedliskach wilgotnych i bagiennych. Odnaleziono tu 65 gatunków roślin kwiatowych i paprotników, oraz 15 gatunków wątrobowców i 33 gatunki mchów.
Najcenniejszymi gatunkami na terenie rezerwatu są:
Kosodrzewina, sosna drzewokosa, sosna zwyczajna rasy podhalańskiej, storczyk kukułka plamista, podbiałek alpejski, widłak goździsty i widłak jałowcowaty.
Szczególne znaczenie ma na torfowisku obecność osobników sosny drzewokosej. Są to naturalne mieszańce kosodrzewiny i sosny pospolitej. W kotlinie Orawsko – Nowotarskiej liczba ich sięga do kilku tysięcy.
Na terenie rezerwatu występuje też rosiczka okrągłolistna oraz 3 rzadkie gatunki torfowców i wiele bardzo rzadkich glonów. Stosunkowo dużo jest gatunków grzybów związanych z torfowiskami i bagnami.
W rezerwacie przyrody Bór na Czerwonem została oddana do użytku ścieżka przyrodniczo-edukacyjna, zwieńczona platformą widokową na Tatry, Gorce, a przede wszystkim malownicze torfowisko. 440 metrów drogi tłuczniowej zbudowano tylko po to, by dowieźć niepełnosprawnych. Na pięciu tablicach umieszczonych wzdłuż ścieżki znajdują się z opisy kolejnych osobliwości przyrody. W ten sposób przyrodniczy ewenement liczący ok. 10 tysięcy lat jest nie tylko chroniony, ale będzie znacznie lepiej udostępniony do zwiedzania. Praktyka pokazuje, że Bór na Czerwonem dzięki nowowybudowanej kładce na Białym Dunajcu nie tylko stał się dostępny dla mieszkańców nowotarskich osiedli ale wyrósł na atrakcję turystyczną z prawdziwego zdarzenia. 

https://www.nowytarg.pl/dane.php?cid=223

dodane na fotoforum:

annie1

annie1 2013-11-03

bardzo fajny kadr

sonyh50

sonyh50 2013-11-04

Podobne torfowisko jest Koło Zieleńca w Kotl.Kłodzkiej zwane
"Torfowisko pod Zieleńcem",-o powierzchni 231,88 ha
i jest położone na wysokości 750 m n.p.m.Średnia temperatura
roczna w tych okolicach wynosi zaledwie 4,7°C.
Byłem na nim jeszcze w latach 70-tych, ale jak wiem,
dużo się tam zmieniło-poczyniono wielkie inwestycje.
Pozdrawiam

baha68

baha68 2013-11-10

CIEKAWE MIEJSCE , PEWNIE WARTE ZOBACZENIA .

dodaj komentarz

kolejne >