Ostrów Tumski.

Ostrów Tumski.

Przekraczamy rzekę, aby znaleźć się na Ostrowie Tumskim - najstarszej części miasta, będącej wyspą utworzoną przez ramiona Warty i wpadającej do niej Cybiny. Według najnowszych badań (2003 r.) pierwszy gród istniał tu już w IX wieku. Otrzymał nazwę Poznan, prawdopodobnie od imienia jego założyciela - niejakiego Poznana. Kim była ta tajemnicza postać? Tego nie wiemy. Być może był księciem lub lokalnym przywódcą. Czy należał do przyszłej dynastii królewskiej Piastów? Pytań związanych z początkami miasta jest coraz więcej...

Wiemy, że X wiek przyniósł Poznaniowi ogromną rozbudowę. Potężna forteca stała się \"oczkiem w głowie\" księcia Mieszka I, który upodobał Poznań jako jedną ze stolic (wraz z Gnieznem) tworzonego przez siebie państwa. Tutaj w 966 roku miał miejsce chrzest Polski, a w 968 r. utworzono pierwsze polskie biskupstwo. Tu pochowano ciała pierwszych polskich władców. Na czas panowania Mieszka I przypada budowa pierwszej polskiej katedry oraz największej w tamtych czasach siedziby książęcej, tzw. palatium, odkrytego przez zespół archeologów pod kierownictwem prof. Hanny Kóčka - Krenz w 1999 roku.

Dzięki pracom archeologicznym znaleziono również fragmenty potężnych wałów drewniano - ziemnych z X wieku oraz fragmenty mozaik, wytworzonych najprawdopodobniej w Kijowie. Świadczy to o randze tego miejsca w dziejach początków państwa polskiego oraz o rozległych kontaktach kulturalno-gospodarczych, zarówno z Zachodem, jak i ze Wschodem. Na Ostrowie Tumskim możemy zobaczyć piękny gotycki kościół NMP, Psałterię oraz Akademię Lubrańskiego .

Po lokacji Poznania w 1253 roku na lewym brzegu Warty i przeniesieniu tam rezydencji książęcej oraz centrum miasta, znaczenie Ostrowa znacznie zmalało. Przeszedł w ręce biskupów poznańskich, otrzymując w 1444 roku prawa miejskie. Na początku XVI wieku miasteczko biskupie otoczono ceglanym murem. W 1800 roku włączono wyspę w granice administracyjne Poznania.

Ostrów Tumski to prawdopodobnie najbardziej magiczne miejsce miasta. Wciąż zazdrośnie strzeże tajemnic przeszłości. Niedawno zespół archeologów odnalazł kaplicę ufundowaną przez Dąbrówkę (Dubravkę) - czeską małżonkę Mieszka I. Relikty tej budowli znajdują się pod powierzchnią kościoła Najświętszej Marii Panny in Summo. Kaplica ta była prawdopodobnie częścią wspomnianego już palatium.

dodane na fotoforum: