Pierwsza wspólna jazda z córką :)

Pierwsza wspólna jazda z córką :)

Doczekałam się! Nie sądziłam że Zosia będzie gotowa tak szybko. Ma kontakt z końmi od maleńkości i przede wszystkim się ich nie boi.
Zaczęło się od dodatkowych zajęć w organizowanych przez przedszkole... I po 6 zajęciach jeździmy razem ! Sama nie wiem czy dobrze robię rozbudzając w niej miłość do koni i pasję do jazdy konnej, w końcu to dość urazowy sport i dość drogie hobby :P Póki co niewinnie sobie truchtamy i potrwa to jeszcze trochę więc mamy czas.

Jazda konna zwykłemu laikowi może wyglądać jak siedzenie na koniu i dawanie mu prostych komend ale to coś znacznie więcej bo jazda konna oprócz przyjemności dostarcza wiele korzyści dla zdrowia i rozwoju fizycznego, psychicznego i emocjonalnego.
Po pierwsze, jazda konna rozwija równowagę i koordynację, wymaga wysokiej świadomości ciała. Podczas jazdy konnej wykorzystuje się wiele mięśni – głównie nóg, brzucha, ramion i pleców. W czasie jazdy konnej dwie strony naszego ciała muszą pracować jednocześnie, co stymuluje do skoordynowanego działania obie półkule mózgowe. Jazda stępem, podobnie jak spacer, stymuluje pracę organów wewnętrznych. Dwa. Pokonywanie słabości. Dla wielu osób pokonaniem pierwszej słabości jest po prostu wejście na konia. W przypadku panicznego lęku nie powinno się jednak tego próbować, ponieważ koń jest doskonałym lustrem naszych emocji i czuje nasz lęk. Niemniej jednak każdy, kto zdecydował się na rozpoczęcie swojej przygody z końmi, powie, że w pewien sposób właśnie dzięki koniom, a może dla nich, przełamuje wewnętrzne bariery i wciąż uczy się nowych rzeczy. Nawet najbardziej doświadczony jeździec przyzna, że zawsze jest coś nowego do nauki. Badania naukowe wykazały, że ustawiczne kształcenie się pomaga w zapobieganiu utraty pamięci. Mózg, podobnie jak mięśnie, potrzebuje pracy, aby zachować sprawność. Jeździectwo zapewnia mózgowi długą drogę ciągłej nauki, a przez to wielkie możliwości osiągania sukcesów.
Trzy. Dzieci uczące się jazdy konnej na każdym treningu podejmują nowe wyzwania, które pokonują ciężką, systematyczną pracą. Dzięki temu budują wiarę w siebie i swoje możliwości i od najmłodszych lat uczą się wytrwałości. Te cechy bardzo pomogą w dorosłym życiu. Konie w pozytywny sposób wpływają na wiele cech naszego charakteru – opiekuńczość, szacunek, wytrwałość, dążenie do celu i odpowiedzialność. Ze statystyk wynika, że wiele osób, które mają styczność z końmi, angażuje się w różnego rodzaju wolontariaty. Jak już wspomniałam, konie to nasze lustro. W naturalny niewymuszony, sposób pokazują nam wszystkie nasze mocne strony, ale też słabe. Ta ich umiejętność odzwierciedlania emocji jest wykorzystywana w wielu szkoleniach, podczas których to konie uczą ludzi. Zachowanie konia może bowiem wskazać np. naszą niewłaściwą komunikację czy brak pewności siebie. Konie uczą nas konsekwencji, ale i pokory – w relacjach z nimi nie ma miejsca na egoizm. To ważne, bo przecież poznanie samego siebie to klucz do dalszych szkolnych i dorosłych sukcesów.

Korzyści płynących z kontaktu z końmi jest tak wiele, że zwierzęta te są pomocne podczas leczenia nawet ciężkich schorzeń....
Oto fragment ulotki jaką dostali rodzice przed rozpoczęciem zapisów na zajęcia. Mnie przekonywać nie trzeba było bo sama wiem po sobie, że to wszystko to prawda :)

ankaaa

ankaaa 2019-11-18

Miłego wieczorku :)) brawo dla Zosi :))

dodaj komentarz

kolejne >