DARŁÓWEK

DARŁÓWEK

UJŚCIE WIEPRZYWieprza (kaszb. Wieprzô, niem. Wipper) – rzeka Pobrzeża Bałtyckiego, płynie przez Pojezierze Bytowskie, Wysoczyznę Polanowską i Pobrzeże Koszalińskie. Ma długość 111,7 km[1]. Dorzecze Wieprzy obejmuje obszar 2170 km².Wieprza wypływa z małego zbiornika wodnego na wysokości 189,1 m n.p.m. na Pojezierzu Bytowskim, w gminie Tuchomie, na zachód od wsi Masłowice Trzebiatkowskie i na północ od Jeziora Trzebiatkowskiego Małego[3]. Inne publikacje podają iż Wieprza wypływa z Białego Jeziora na Pojezierzu Bytowskim[potrzebne źródło].

Uchodzi do Bałtyku w nadmorskiej dzielnicy Darłowa – Darłówku.

Przepływa przez kilka jezior, m.in. Białe Jezioro, Kołoleż, Bluj, Jezioro Wałdowskie Małe i Jezioro Wałdowskie Wielkie.

Miasta nad Wieprzą:

* Kępice
* Sławno
* Darłowo
Ujściowy odcinek Wieprzy stanowi akwatorium portu morskiego Darłowo.

Na rzece organizowane są spływy kajakowe. Ochrona przyrody [edytuj]

Począwszy od okolic wsi Czarnica i ujścia Doszenicy do Wieprzy[5], aż do początku falochronów portu Darłowo[6], dolina rzeki objęta jest obszarem mającym znaczenie dla Wspólnoty o nazwie "Dolina Wieprzy i Studnicy" w ramach sieci Natura 2000.

Ustanowiono obręb ochronny, gdzie zabrania się połowu ryb oraz czynności szkodliwych dla ryb w okresie od 20 marca do 31 maja każdego roku. Obręb obejmuje odcinek Wieprzy na długości 1070 m w Darłowie od mostu drogowego na ul. Powstańców Warszawskich do kładki dla pieszych na ul. Morskiej[7].

Na morskich wodach wewnętrznych rzeki Wieprzy w granicach portu Darłowo został ustanowiony okresowy obwód ochronny dla troci wędrownej i łososia, który obowiązuje od 15 września do 31 grudnia każdego roku. Wprowadzono ograniczenie w sportowym połowie ryb, polegające na zakazie połowu metodą spinningową na wodach portowych[8].

W ujściu rzeki Wieprzy w półkolu zakreślonym promieniem długości 500 m w kierunku morza ze wschodniej głowicy wejścia do portu Darłowo został ustanowiony stały obwód ochronny, gdzie obowiązuje zakaz połowu organizmów morskich
Nazwa rzeki

Rzeka Wieprza, prócz podobieństwa nazwy, nie ma nic wspólnego z rzeką Wieprz, dopływem Wisły.

Nazwę Wieprza wprowadzono urzędowo rozporządzeniem w 1948 roku, zmieniając poprzednią niemiecką nazwę rzeki – Wippehttps://pl.wikipedia.org/wiki/Wieprza

dodane na fotoforum:

agat33

agat33 2010-07-25

Piękna fotografia, cudne odbicia w wodzie:))

cezar73

cezar73 2010-07-25

dyskretny urok wakacji

brateka

brateka 2010-07-25

śliczna i jasna noc ...

ikusia3

ikusia3 2010-07-25

cudnie ..uwielbiam takie światełka :)

ivyman

ivyman 2010-07-25

Piękne refleksy świateł w wodzie....

teli4

teli4 2010-07-25

extra!

piesny

piesny 2010-07-27

Bardzo mi sie podoba...
szczegolnie ze bylem tam jakis czas temu a tak ladnych zdjec nie mam :)

dodaj komentarz

kolejne >