PREZENTACJA KRAŚNIKA SZEŚCIOPLAMKA...

PREZENTACJA KRAŚNIKA SZEŚCIOPLAMKA...

Ćma, której zachciało się latać wśród promieni słonecznych - nie dość że prowadzi dzienny tryb życia, to przebywa głównie na terenach odkrytych. Wielu nazywa kraśniki motylami, jednakże ich budowa świadczy o nieco innym pochodzeniu…

Wygląd

Jest to dość mały owad, rozpiętość skrzydeł wynosi 3 cm, rzadziej 4. Mimo niewielkich rozmiarów, można go rozpoznać z daleka – czarne skrzydełka i 6 czerwonych plamek są tu wizytówką. Pierwsze 2 plamki (najbliżej głowy) często się zlewają, lecz ostatnie są już bardzo wyraźne. Z bliska skrzydła mienią się na granatowo (rzadziej zielono). Tylne są czerwone z czarnymi obwódkami. Układane są wzdłuż ciała, jak u innych ciem; jednakże czułka już bardziej przypominają te u motyli dziennych. Jeśli zaś chodzi o latanie… do mistrzów im daleko.
Gąsienica jest równie kontrastowo ubarwiona. Całe jej ciało jest żółto-zielone, z dwoma rzędami czarnych plamek. Głowa jest czarna. Osiągają do 22 mm.

Występowanie

Żyje w Europie; jego domem są tereny nizinne, nieporośnięte wysoką roślinnością - czyli łąki, polany, nieużytki, wrzosowiska. Zaobserwowano go również na skrajach lasów. Dorosłe owady spotkać można w lipcu i sierpniu. Kraśniki nadal są dość pospolite, lecz ich liczebność spada. Pokarm

Przysmakami dorosłych kraśników są driakwie (Scabiosa), komonice (Lotus), koniczyna (Trifolium) oraz chabry (Centaurea). Niekiedy spijają nektar z ostów.
Gąsienice również nie są wybredne; ich dieta wygląda podobnie: liście koniczyny, komonicy, jak również babki (Plantago), cieciorki (Coronilla) i ostrołódki (Oxytropis).

Rozród

Samica składa żółtawe jaja na liściach roślin, które potem będą służyły gąsienicom za pokarm. Kilka dni później, pojawiają się małe (i głodne) larwy. Pierwsze pojawiają się w sierpniu. Przez resztę lata oraz jesień – jedzą, linieją, jedzą. Cały niekorzystny czas zimują, a potem znów: jedzą, linieją, jedzą. I tak do czerwca. Potem produkują mnóstwo jasnych niteczek, które z czasem tworzą kokon, a w nim będzie się przeobrażać poczwarka. Oprzęd jest dwukolorowy – do połowy beżowy (tu znajduje się głowa), druga połowa ma barwy nieco intensywniejsze. Niekiedy gąsienice zamiast się przeobrażać, nadal jedzą i zimują po raz drugi.
Dorosłe owady spotkać można w lipcu i sierpniu.https://krasnik-szescioplamek.zwierzeta.ekologia.pl/

dodane na fotoforum:

agat33

agat33 2010-07-27

Piękne zdjęcie i wyczerpujący bardzo ciekawy opis. Prezentacja kraśnika cudna:))

andaba

andaba 2010-07-27

Fajne i zdjęcie i jaki opis szczegółowy!

kazia53

kazia53 2010-07-27

Przepiekna!!! dzieki za wyczerpujący opis. Pozdrawiam Cie i zycze wspaniałego nastroju w ten pochmurny dzien :-)

fotor

fotor 2010-07-27

Cudne zdjęcie!!!

renek

renek 2010-07-27

Dla mnie miodzik

micha3

micha3 2010-07-27

Dużo czytania ale ciekawe...

katka12

katka12 2010-07-27

Mnie się wydaje, że tych plamek jest więcej niż sześć :) w oczach mi się dwoi ?

nemo50

nemo50 2010-07-27

Sliczne macro :-) .

ikusia3

ikusia3 2010-07-28

jaka ty wyedukowana ;)

dastino

dastino 2010-07-29

Super Macro rewelacja bardzo ładny owad moc szczegółów

dodaj komentarz

kolejne >