Dziś Dzień Wymiaru Sprawiedliwości. Szukać wiatru w polu?

Dziś Dzień Wymiaru Sprawiedliwości. Szukać wiatru w polu?

To kolejne już ogłoszenie z maja tego roku i mam w związku z tym nadzieję,że to już ostatni akcent niechlubnej działalności naszego wymiaru sprawiedliwości.
A to nazwisko trudno znaleźć w annałach dokumentów i wzmianek,jakie znajdują się na ten temat w internecie.
Jest to chyba ostatni element historii człowieka,który był,jest i będzie jednym z najbardziej poszukiwanych .
(No chyba,że to niefortunny zbieg okoliczności? czyli to samo imię i nazwisko-co się czasem zdarza)

Dziś obchodzimy Dzień Wymiaru Sprawiedliwości.
Jest to święto obchodzone w Europie corocznie 23 maja.Upamiętnia rocznicę śmierci sędziego śledczego Giovanniego Falcone, jego żony oraz ochraniających ich funkcjonariuszy policji, zamordowanych 23 maja 1992 roku przez sycylijską mafię.
Był on Sycylijczykiem,więc osobą znającą zwyczaje i panujące prawa w sycylijskiej mafii,co pomogło mu pozyskać jej prominentnych ludzi i bossów w celu usunięcia części panującej "gangreny" w życiu republiki włoskiej.

Zgodnie z Konstytucją RP:
„Sądy i Trybunały są władzą odrębną i niezależną od innych władz”.
Ten przepis jest pierwszym artykułem rozdziału VIII Konstytucji RP, zatytułowanym „Sądy i Trybunały”.
Wymiar sprawiedliwości w Rzeczypospolitej Polskiej sprawują Sąd Najwyższy, sądy powszechne, sądy administracyjne oraz sądy wojskowe.

I jeszcze jedno przyszło mi do głowy,a dotyczy to każdego z nas:

-Tych czytających i komentujących.
-Tych czytających i milczących.
-I pozostałych (niezauważalnie?) zaglądających do mojej
galerii i będących w ciągłej rozterce.

Otóż ci co się boją,
umierają codziennie/ze strachu/.

A Ci co się nie boją,
umierają tylko raz/czasem od jednego strzału/.

Dobrego dnia.

jairena

jairena 6 dni temu

- i to jest właśnie doskonały przykład jednego z 21 grzechów głównych polskich tj. kultury dezinformacji czyli wiadomo czego nie wiadomo . Polecam: Piotr Stankiewicz " 21 polskich grzechów głównych"

lucilla

lucilla 6 dni temu

...do przemyślenia? nie do działania, bo są wybory to chociaż tak !

jaska15

jaska15 6 dni temu

Bardzo ciekawy temat:-D

alagol

alagol 6 dni temu

Re: Droga za moją działką jest wyłożona trylinką, więc nie ma obawy, ze szutrowy pył wleci na działkę. Tą osłonę na płot pozakładał mąż, aby zielsko zza płotu nie wysiewało się na działkę. Pozdrawiam, życzę spokojnego weekendu.

awangar

awangar 6 dni temu

Ostatnio sporo takich i podobnych akcentów...może-zmieniły się przepisy prawne? albo-wymiar sprawiedliwości nie widzi skali nonsensów..;-)

halka

halka 6 dni temu

Warto przypomnieć, że według konstytucji RP sędziowie są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji a nie ministrowi sprawiedliwości i politykom partii rządzącej.
Całe szczęście,że są jeszcze tacy sędziowie ,co się nie boją.
Pozdrawiam.
Dziękuję za komentarz o gąsiątkach....ja też tak uważam,bo często się spotykam z różnicą w wielkości maluchów,zwłaszcza w liczniejszych rodzinach.

eljot60

eljot60 5 dni temu

Sędziowie winni być niezależni i niezawiśli. To czy tacy są zależy także od nich samych., bo choć ich niezależność i niezawisłość gwarantuje Konstytucja RP oraz ustawa o ustroju sądownictwa, to w praktyce rzecz ma się różnie. Bardzo dużo zależy od osobistych powiązań sędziego ze środowiskiem (politycznym, biznesowym, przestępczym, itd.) i jego wewnętrznej wolności od różnorakich nacisków.
ps. halka - A według jakiego praw (dokumentu prawnego) sędziowie podlegają ministrowi sprawiedliwości i politykom partii rządzącej?

maska33

maska33 5 dni temu

Rozumiem ,że w mojej galerii pytanie kierowane jest tylko do mnie.
Otóż całkowicie eljiot60 zgadzam się z Tobą i dlatego z ogromną ciekawością oraz nadzieją oczekuję decyzji Pana Prezydenta co do wyboru Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego,którego poznamy tak naprawdę dopiero po wynikach kierowania pracami Sądu Najwyższego i sposobem jego reprezentowania na zewnątrz.
Bez względu na nazwisko.
Z ciekawości zajrzałem przy okazji po 6ciu latach do Twojej galerii.
Czemu nie widzę tam Twoich głębokich ,osobistych,trafnych (!) analiz, przemyśleń oraz dopuszczonych i publikowanych polemik z ich pogłębioną treścią?
A w innych galeriach czasem spotykam deklaracje,komentarze komentarzy do komentarzy?
Ja szanuję swoją galerię.Zapewne wiesz co to oznacza.
Pozwolę sobie uprzejmie prosić Ciebie,że jak to się zmieni pozwolę na komentowanie walorów moich zdjęć.Ja zaś polemizuję z samym sobą.
I bardzo sobie samemu dziękuję,za otrzymaną wiedzę i kulturę polemiki w mojej galerii.

maska33

maska33 5 dni temu

Upraszam Wszystkich o zaprzestanie polemiki z innymi komentującymi w mojej galerii,nawet wbrew swoim głębokim przekonaniom o słuszności swoich a błędnym tych drugich.Wszystkie takie wpisy oceniam jako skierowane do mnie,a jak Ktoś nie wie co to oznacza-proszę o zapoznanie się z wpisem pod AVATAREM.
Za to życzę Wszystkim udanych fotografii i odpowiednich swojemu temperamentowi wpisów,ale w swoich galeriach.
Niech u mnie będzie miło;-))

eljot60

eljot60 4 dni temu

maska33 - dziękuję za obszerną wypowiedź związaną z moim komentarzem i moim profilem. Moje pytanie było retoryczne, bo odpowiedź znam. Na moim profilu nie prowadzę tematycznych dyskusji, polemik, bo nie takie jest jego zadanie, nie po to go założyłem. Ale jak widzę u kogoś ciekawy temat, a nie jestem zablokowany, to nie mam oporu wypowiedzenia się, wyrażenia swojej opinii, w celu wzbogacenia postrzegania ważnych społecznych czy politycznych aktualnych spraw, które na co dzień obserwuję.
Dobrego dnia, pozdrawiam

maska33

maska33 4 dni temu

Dziękuję za deklarację.
Ja z kolei (ponawiam,w celu odniesienia się do meritum mojej prośby i zrozumienia oraz większego zgłębienia przez Pana sedna problemu) na tej samej zasadzie ,którą przedstawił w swoim uzasadnieniu-Pan.
Nie toleruję sprowadzenia mojej galerii do toczenia polemik z innymi osobami.
Prowadzą one do eskalacji form wyrażania jej uczestników.
Dziękuję za (być może tym razem) pełne zrozumienie.

dodaj komentarz

kolejne >