Katowice - Nikiszowiec

Katowice - Nikiszowiec

Jeżeli ktoś jeszcze wątpi, że warto zajrzeć do tego miejsca to nic już na to nie poradzę. To ostatnie zdjęcia i ostatni fragment opowieści o Nikiszowcu ;)



Po zakończeniu I wojny światowej przystąpiono do dalszej rozbudowy Nikiszowca w latach 1920-1924, która zwiększyła łączną ilość mieszkań do 1218.
Towarzystwo Górnicze "Spadkobiercy Jerzego von Giesche" - Bergerksgesellschaft Georg von Giesche's Erben było jednym z największych i najlepiej prosperujących koncernów przemysłowych działających na Górnym Śląsku. Ponad dwieście lat przedsiębiorstwo to kształtowało specyfikę śląskich miast: stwarzało zakłady pracy, przyciągało z odległych rejonów ludność i budowało mieszkania dla robotników. Budowa osiedli patronackich, stanowiła środek werbunku, pozwalała na przyciągnięcie siły roboczej do zakładu i zatrzymanie jej w miejscu pracy, co odnosiło się szczególnie do wykwalifikowanej załogi. Osiedla patronackie tworzone przez niemiecki koncern górniczy "Spadkobierców Gieschego" charakteryzowały się ciekawym i w dodatku dobrze przemyślanym układem przestrzennym oraz niepowtarzalną architekturą.

Kopalnia „Giesche” dziś nosi imię Józefa Wieczorka.

W 2000 r. w Nikiszowcu dokonano modernizacji ulic, zdarto asfalt i ponownie na części ulic położono kostkę brukową. Zmieniono także oświetlenie ulic na bardziej dopasowane do charakteru osiedla.

Rada Ochrony Zabytków zgodziła się, by Nikiszowiec został Pomnikiem Historii. 14 stycznia 2011 r. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ten dokument. Osiedle jest częścią Szlaku Zabytków Techniki.

dodane na fotoforum:

halb09

halb09 2011-09-24

Osiedle jedyne w swoim rodzaju...warto było tu zajrzeć:)
Dzięki za interesującą wycieczkę i opowieści.
Pozdrawiam!

dorocik

dorocik 2011-09-25

I dobrze że kusisz, jeżeli mi sie uda dotrzeć kiedyś do Katowic, to na pewno tam zawitam :))))

dodaj komentarz

kolejne >