Katowice

Katowice

Katowice – Kościół św. Michała Archanioła w Parku Kościuszki

Podstawowymi i jednocześnie najstarszymi elementami świątyni są dwa pomieszczenia: prezbiterium i nawa. Prezbiterium ma kształt prostokąta zamkniętego od strony wschodniej prostą ścianą. Takie właśnie zamknięcie jest charakterystyczne dla najstarszych piętnasto- i szesnastowiecznych zabytków śląskich. Znacznie szersza i wyższa od prezbiterium jest nawa. Jej wymiary umożliwiły wybudowanie empory czyli antresoli nad głównym wejściem. Ściany nawy oraz prezbiterium wykonano w konstrukcji wieńcowej, czyli na zrąb, z sosnowych bali połączonych w narożach na tzw. zamek (wszystkie połączenia wykonano bez użycia gwoździ). Na emporę (chór) prowadzą strome schodki umieszczone po lewej stronie od wejścia.
W trakcie powiększania kościoła dobudowano min. przedsionek dołączony do głównego korpusu na zasadzie łątki ok. połowy XVII wieku.

W 1938 r. kościół został przeniesiony do Katowic jako pierwszy obiekt w planowanym wówczas skansenie, który ostatecznie nie powstał.W maju 1997 r. prezydent Katowic podjął decyzję o zorganizowaniu w zabytkowym zespole kościoła p.w. św. Michała punktu muzealnego – filii Muzeum Historii Katowic. Kościół pełni nadal funkcje sakralne, pozostając jednocześnie pod opieką Muzeum.

Nad głównym ołtarzem znajduje się kopia franciszkańskiego Krzyża z San Damiano.
We wnętrzu kościoła odnajdziemy cenne zabytki. W kruchcie znajduje się XV-wieczna kropielnica z kamienia oraz drewniana skrzynia z okuciami z XVIII-XIX w. Od 1970 r. podziwiać tu można późnogotycką (z początku XVI w.) drewnianą rzeźbę Matki Boskiej z Dzieciątkiem, przeniesioną z Dębieńska (rybnickie).

Uwagę przyciąga korpus barokowej, drewnianej ambony (XVII w.). Jest on ozdobiony pięknie rzeźbionymi postaciami oraz dekoracją malarską.

Kościół leży na szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego.

dodane na fotoforum: