CZERNIOWCE

CZERNIOWCE

Rezydencja Metropolity - bardzo interesująca budowla. Bardzo źle eksponowana - w otoczeniu ohydnej zabudowy gospodarczej i zaniedbanych okolicznych budynków.

Dawna Rezydencja Metropolity
W miejscu starej siedziby na wzgórzu nad rzeką Prut wzniesiono zespół pałacowy w stylu neoromańskim z wykorzystaniem motywów i form architektury bizantyjskiej. Podłużna i poprzeczna oś zespołu podkreślona jest pionowymi akcentami budynków. Malowniczy wygląd nadają mu schodkowe wznoszące się szczyty frontów i wysokie strome dachy, upiększone wzorzystym dywanem kolorowej dachówki z motywami bukowińskiej ornamentyki ludowej. Zespół składa się z trzech korpusów, tworzących frontowy dziedziniec defiladowy. Czwarta strona oddzielona jest od ulicy ogrodzeniem. W jej centrum wzdłuż osi głównego skrzydła znajduje się monumentalna trójprzęsłowa brama. Po drugiej stronie głównego korpusu zachował się park krajobrazowy, w zachodniej części kompleksu rozmieszczono budynki gospodarcze.

Rezydencja została silnie uszkodzona w czasie II wojny światowej. Kompleks odrestaurowano w latach 1957 - 1964 na siedzibę Państwowego Uniwersytetu Czerniowieckiego.
Uniwersytet
Od powstania w 1875 roku do 1918 roku uczelnia nosiła nazwę Uniwersytetu im. Franciszka Józefa w Czerniowcach (niem. Franz-Josephs-Universität Czernowitz), w czasach rumuńskich (1918-40) nazwę zmieniono na Universitatea Regele Carol I din Cernăuţi (rum. Królewski Uniwersytet Karola I w Czerniowcach), a po aneksji Bukowiny przez ZSRR na Czerniowiecki Uniwersytet Państwowy (ukr. Чернівецький Державний Університет), w 1989 roku patronem uczelni obrano Jurija Fedkowicza. W 2000 roku określenie państwowy zamieniono na narodowy.

Historia
Placówka powstała na mocy dekretu cesarza Franciszka Józefa I z 4 października 1875 roku na bazie istniejącego od 1827 roku Instytutu Teologicznego oraz działających przy nim katedr języków ruskiego i rumuńskiego oraz literatury. Pierwszym rektorem został K. Tomaszczuk, wykładali tu m.in. ekonomista Schumpeter, prawnik Gross, historyk Kaindl, slawista Kałużniacki, ukrainista Smal-Stocki oraz kompozytor Worobkiewicz.

Na uczelnie złożyły się trzy wydziały:

Teologii Prawosławnej
Prawa
Filozofii
Katedry językowe (ruska i rumuńska) znajdowały się w ramach Wydziału Filozofii – pracowali tu m.in. K. Hankiewicz, H. Onyszkiewicz i Stepan Smal-Stoćkyj.

W 1875 roku na 208 studentów 41 było Rusinami, w 1914 roku 303 na 1198, studiowała tu również porównywalna liczba Rumunów. Ilościowo dominowali Żydzi i Niemcy.

Po włączeniu Czerniowiec do Rumunii w 1918 roku nastąpiła gruntowna romanizacja uczelni, skasowano katedrę ukraińską i zwolniono profesorów. Wydział Filozofii podzielono na wydziały Filozofii i Literatury oraz Przyrody. Rektorem został I. Nistor. W 1933 roku studiowało tu 2117 Rumunów, 679 Żydów, 199 Niemców, 155 Ukraińców, 57 Polaków i 40 przedstawicieli innych narodów.

Po zajęciu Bukowiny przez wojska radzieckie w 1940 roku uniwersytet ukrainizowano i podzielono na 7, a później 11 wydziałów:

Historii
Filozofii
Języków Obcych
Geografii
Biologii
Chemii
Fizyki
Matematyki
Ekonomii
Techniki
Studiów Zaocznych
Zlikwidowano Wydział Teologii. W 1976 roku uczyło się tu ok. 10 tys. studentów, wykładało ok. 500 pracowników naukowych, w tym 26 profesorów i 290 docentów.

Współczesność
Główny budynek uczelni mieści się w dawnej rezydencji metropolity Bukowiny.

Rektorem uniwersytetu jest profesor Stepan Wasylkowycz-Melnyczuk.
wg
https://www.odyssei.com/pl/travel-tips/25219.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/Uniwersytet_w_Czerniowcach