Chodaki...

Chodaki...

Wbrew powszechnej opinii chodaki nie wywodzą się wcale z Holandii, a z Francji, jak podaje większość źródeł. Były jednak popularne w całej Europie, nawet w Skandynawii i Hiszpanii.
Chodak jest rodzajem buta wykonanym bezpośrednio z drewna, najlepiej wierzbowego. Drewniane buty są użytkowane na całym świecie. Ich kształt i fason może zmieniać się w zależności od kultury, w której występuje oraz od czasu.
Chodaki mają nawet 800 lat, jeśli wierzyć dostępnym obecnie danym. Do tej pory zachowały się stare ilustracje potwierdzające ten fakt. Najstarsze znaleziska w Amsterdamie i Rotterdamie można datować nawet na lata ok. 1230 i 1280 roku.
Prekursorem chodaka były sandały o drewnianej podeszwie, które z czasem przerodziły się w pełne obuwie. Początkowo wytwarzano je ręcznie, potem maszynowo. W XV wieku odkryto, że chodaka można wytworzyć z jednego kawałka drewna.
Drewniana podeszwa i konstrukcja buta ułatwiała poruszanie się po błotnistym podłożu i dobrze chroniła stopy przed urazami. Do tego grzały zimą (holenderskie zimy różnią się od polskich).
Źródło Wikipedia.