Rodzina Pieniężnych

Rodzina Pieniężnych

Zdjęcie to jest pierwszym obiektem opracowanym w katalogu muzealiów Domu „Gazety Olsztyńskiej”. Pierwszym i jednocześnie jednym z najcenniejszych eksponatów. Jest to jedyna zachowana do naszych czasów fotografia przedstawiająca całą rodzinę ostatniego wydawcy i redaktora „Gazety Olsztyńskiej” – Wandę i Seweryna Pieniężnych z synem Konstantym oraz córkami: Ewą, Marią i Haliną. Jest to również jedna z zaledwie trzech znanych fotografii, na których uwieczniony jest Konstanty Pieniężny. Zdjęcie wykonane zostało w 1932 r. w olsztyńskim Atelier Diettrich , z okazji przystąpienia dwojga starszych dzieci – jedenastoletniego Konstantego i siedmioletniej Ewy do Pierwszej Komunii św. W tym uroczystym dniu młodsze córki – pięcioletnia Maria i trzyletnia Halina ubrane były w zakopiańskie serdaczki, co według rodzinnego zwyczaju stanowiło swoistą manifestację polskości. Fotografia ofiarowana została do muzealnych zbiorów w 1994 r. przez panią Ewę Bojarską z d. Pieniężną.

www.muzeum.olsztyn.pl

Seweryn Pieniężny młodszy (ur. 25 lutego 1890 w Olsztynie, zm. 24 lutego 1940 KZ Hohenbruch), polski patriota, dziennikarz, redaktor i wydawca "Gazety Olsztyńskiej". Należał do nielicznego grona polskiej inteligencji Olsztyna okresu międzywojennego.
Był synem Seweryna Pieniężnego (współwydawcy "Gazety Olsztyńskiej") i Joanny z Liszewskich, pracującej w redakcji "Gazety".
Na zawsze w jego pamięci pozostały wydarzenia z 1901, kiedy to niemiecki nauczyciel zaskarżył ojca Seweryna w olsztyńskim sądzie. Chodziło o artykuł, w którym Pieniężny starszy potępił zachowanie nauczyciela drwiącego z polskich uczniów i ich rodzin. Na rozprawie w roli świadków występował Seweryn młodszy i jego brat Władysław. Sąd zasądził grzywnę z zamianą na areszt.
W 1910 Seweryn Pieniężny rozpoczął działalność publiczną, pełniąc funkcję sekretarza w zarządzie Polsko-Katolickiego Towarzystwa Ludowego "Zgoda" w Olsztynie. W 1914 został powołany do wojska. W 1918 przejął obowiązki kierownika redakcji "Gazety Olsztyńskiej". Gazeta stała się głównym organem propagandowym strony polskiej, prezentując wiernie przebieg kampanii informacyjnej przed plebiscytem.
W 1920 ożenił się z Wandą Dembińską, która pracowała w Konsulacie RP w Olsztynie; angażowała się ona w działania kulturalno-oświatowe oraz tworzyła koła Kobiet Polek.
1 września 1939 do redakcji "Gazety" wkroczyło gestapo. Seweryn Pieniężny został aresztowany, a 24 lutego 1940 rozstrzelany w obozie koncentracyjnym w Hohenbruch koło Kłajpedy. Pogrzeb odbył się w Olsztynie dopiero po ekshumacji w 1946. Po aresztowaniu Seweryna prześladowania ze strony hitlerowców spotkały jego żonę. Została aresztowana w grudniu 1939 i wywieziona do Ravensbrück, później do olsztyńskiego więzienia.
Na cześć Seweryna Pieniężnego miasto Melzak otrzymało nazwę Pieniężno.

dodane na fotoforum:

peska

peska 2008-08-09

super kiedyś było...cała rodzina wybierała się do miasta by zrobić sobie familijną fotografię(też mam parę takich w rodzinnym albumie)pozdrawiam

zyzio

zyzio 2009-06-19

Ilu naszych wspaniałych Patriotów musiało zapłacic najwyższą cenę za pokazanie, że byli Polakami. Ludzie tacy jak Pieniężni zostali wychowani na określonych Wartościach. O takich Ludziach nie wolno nam także zapomniec. Dziękuję za przypomnienie sylwetek tych Wybitnych Patriotów

dodaj komentarz

kolejne >