[14737493]

KATEDRA ORMIAŃSKA we Lwowie - jeden z najstarszych i najcenniejszych zabytkowych kościołów Lwowa, do 1939 katedra katolicka obrządku ormiańskiego pw. Wniebowzięcia NM Panny.

Zbudował ją w XIV w. na terenie dzielnicy ormiańskiej Lwowa śląski budowniczy Doring, wzorując sie na słynnej katedrze ormiańskiej w Ani na Kaukazie. Po ówczesnej budowie pozostało do dziś znacznie przebudowane prezbiterium z charakterystyczną absydą i kopułą. Fundatorami świątyni byli Ormianie spoza Lwowa.

Katedra składa się z trzech części:

* najstarszej (prezbiterium) - średniowiecznej z XIV w. zbudowanej w stylu wschodnio-ormiańskim
* środkowej (starsza część nawy głównej) - z XVII w. zbudowanej w stylu renesansowym z kasetonowym stropem na beczkowym sklepieniu, po renowacji w XIX w. w stylu barokowym
* najnowszej (nowsza część nawy głównej) - z XIX w. zbudowanej w stylu modernistycznym, z małą kopułą pokrytą mozaiką wenecką.
* W końcu XIX w. rozpoczęto restaurację katedry, dobudowano drugą część nawy z nowym głównym wejściem od ulicy Krakowskiej. Strop prezbiterium i nawy głównej jest ozdobiony mozaikami Józefa Mehoffera, zaś ściany - wykonanymi w latach 20. XX w. znakomitymi freskami o motywach ormiańskich Jana Henryka Rosena.

Obok katedry stoi wieża z 1571 przebudowana w XIX w., pałac arcybiskupi, klasztor Benedyktynek Ormiańskich (1682).

W latach 1945-2001 katedra była zamknięta przez sowietów, służąc jako magazyn dzieł sztuki zrabowanych z obiektów sakralnych ziemi lwowskiej. Przed wizytą we Lwowie papieża Jana Pawła II została przekazana na cele kultu religijnego wiernym ormiańskiego kościoła autokefalicznego.

Na zdjęciu najstarsza część katedry z krużgankiem.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Katedra_ormia%C5%84ska_we_Lwowie
https://blog.noclegi.com.ua/wp-content/uploads/2010/09/Katedra-Ormia%C5%84ska.jpg

dodane na fotoforum:

bajka1

bajka1 2011-05-07

Pięknie odsłoniłeś i opisałeś wiekową, a wciąż niezwykle świeżą architekturę.
Nadal paktujesz; niebo cudne nad historyczną budowlą:))

tczew54

tczew54 2011-05-08

Śliczny kadr. Ileż zabytków jest we Lwowie. By wszystkie zwiedzić to trzeba by było tam być niesamowicie długo. Pozdrawiam i dzięki za wycieczkę.

dodaj komentarz

kolejne >