[21439411]

W połowie XVIII w. powstał w judaizmie nowy kierunek, zwany chasydyzmem, który w znacznym stopniu zmienił życie Żydów lwowskich. Chasydyzm nie od razu zyskał zwolenników. Poczynając od roku 1772 do 1784 na wyznawców Izraela Bel Szem Towy okresowo rzucano cheremy (klątwy), dlatego chasydzi zaczęli budować własne synagogi, które zwano "Klaus" lub po hebrajsku - klojz.
Po jakimś czasie powstał w chasydyzmie odrębny kierunek zwany "Chiduszym"- nowatorstwo.

Chasydzi-nowatorzy już w 1840 r. na rogu ul. Węglanej i pl. św. Teodora otworzyli Talmud-Torę, a w 1842-1844 kosztem lwowskiego kupca Jakóba Glanzera wzniesiono synagogę, która nosiła imię fundatora: "Jakub Glanzer Sztil". Synagoga ta - jedyna spośród dziesięciu innych na przedmieściu Krakowskim, zachowała się do naszych czasów. W 1844 r. synagoga Jakuba Glanzera była drugą po Wielkiej miejskiej, która posiadała dwie kondygnacje krużganków i była budowana w komplecie z 1-piętrową Talmud-Torą.
Obok niej stała zbudowana w 1840 roku jesziwa Talmud-Tora oraz mykwa. Podczas II wojny światowej, po wkroczeniu wojsk niemieckich do Lwowa w 1941 roku, synagoga została zdewastowana i zamieniona na magazyn amunicji oraz stajnię dla koni.

Po zakończeniu wojny budynek synagogi został przeznaczony na salę gimnastyczną. W 1989 roku synagoga została zwrócona lwowskiej społeczności żydowskiej. Od tego czasu funkcjonuje w niej żydowskie centrum kulturalne im. Szolema Alejchema.

dodane na fotoforum: