Krynickie pomniki

Krynickie pomniki

Propozycję wzniesienia pomnika Jana Kiepury, słynnego tenora, związanego z perłą polskich uzdrowisk od lat 30. ubiegłego stulecia, wysunęli członkowie Krynickiego Towarzystwa Kulturalnego jego imienia.
Autorami projektu byli warszawiacy rzeźbiarze - Tadeusz Markiewicz i Gabriel Karwowski. Pomnik stanął w sąsiedztwie kina Jaworzyna 17 lipca 2004 roku, a jego odsłonięciu towarzyszyły archiwalne pieśni w wykonaniu artysty, w tym słynna „ Ninon, ach uśmiechnij się. ”
Odlany z brązu, ustawiony na granitowym cokole przedstawia śpiewającego artystę z uniesioną w górę ręką. Jest to repliką pomnika, który powstał w maju 2002 roku Sosnowcu, w rodzinnym mieście artysty. Tam mowę laudacyjną wygłosił Bogusław Kaczyński. Powiedział on m. in.:
„Kiepura śpiewał zawsze i wszędzie, kiedy go o to proszono. Nie szczędził głosu, gdyż lubił śpiewać i kochał swoja publiczność. Dla Polaków był bohaterem narodowym, bohaterem zbiorowej wyobraźni. Świat ocenił go jako jednego z czołowych śpiewaków sceny operowej dwudziestego stulecia. Był także jednym z najpromienniejszych gwiazdorów rodzącego się wtedy filmu muzycznego, filmu śpiewanego”.

(https://krynica.org/index.php?pomnik-jana-kiepury)

korka

korka 2013-01-04

BRUNETKI,BLONDYNKI -
JA WSZYSTKIE WAS DZIEWCZYNKI
CAŁOWAĆ CHCĘ.

dodaj komentarz

kolejne >