Moritzburg

Moritzburg

Pałac jest położony 15 kilometrów na północny zachód od Drezna. Został nazwany po księciu Morycu, który zlecił budowę pałacu myśliwskiego. Budowla należała do pierwszych budynków renesansowych w Saksonii i tworzy główną część dzisiejszego pałacu myśliwskiego, który został wybudowany w latach 1723-36 na zlecenie Augusta Mocnego przez jednego z jego najbardziej ulubionych architektów - Matthäusa Daniela Pöppelmanna. Wettyński władca nie mógł jednak wykorzystać wszystkich atrakcji pałacu, ponieważ zmarł na 3 lata przed jego zakończeniem.
Pöppelmann stworzył razem z Johannem Christophem Knöffelem barokową budowlę z czterema wieżami, balustradami i tarasami na fundamentach w kształcie litery H. Pałac składa się z 4 bogato zdobionych sal i ponad 200 pokoi. Cała budowla jest utrzymana w kolorach saksońskiego baroku - w bieli i ochrze. Dookoła pałacu został założony w roku 1730 park, duży staw o rozmiarach 980m na 340m, jak również 34 mniejsze stawy. W pobliżu znajduje się również pałacyk bażanci, który został zbudowany przez Johanna Gottlieba Hauptmanna na zlecenie Augusta III, któremu służył jako letnia rezydencja. Dzisiaj w wyżej wymienionym pałacyku znajduje się zbiór okazów okolicznych ptaków Drezdeńskiego Muzeum Zoologicznego.
Od roku 1947 pałac myśliwski Moritzburg jest muzeum barokowym. Do najbardziej wartościowych eksponatów należą stworzona przez Balthasara Permosera figura Chrystusa, która znajduję się w kaplicy pałacowej i "Hubertuswunder" w zbiorze porcelany. Do tego dochodzą jeszcze pozłacane skórzane tapety, malowidła Lucasa Cranacha, jak również powozy i lektyki. Jedyną w swoim rodzaju jest również kolekcja trofeów. Do największej osobliwości zalicza się poroże największego jelenia czerwonego na świecie.

Do kompleksu pałacowego należy również stadnina koni i ogrodzenie w lesie dla zwierząt, obejmujące 40 hektarów. Powierzchnia ogrodzona została założona na zlecenie Augusta Mocnego. W stadninie koni są natomiast hodowane konie pół rasowe, przede wszystkim do celów sportowych.


(https://www.drezno.art.webd.pl/viewpage.php?page_id=16)

dodane na fotoforum: