Przestrojnika Jurtina.

Przestrojnika Jurtina.

Jadłodajnia!!!

Samiec Skrzydła obu par mają tło brunatne. Na przednim skrzydle znajduje się przy wierzchołku czarna plamka w miodowej obwódce, ponadto brzeg boczny delikatnie rozjaśniony. Tylne skrzydło jednolicie brunatne.
Spód skrzydła pomarańczowy z brunatnoszarym wierzchołkiem. Przy wierzchołku występuje ponadto oczko identyczne jak na wierzchu skrzydła. Spód skrzydła tylnego jednolicie szarobrunatny – na nim przy brzegu bocznym znajdują się dwa oczka.
Samica Skrzydło przednie brunatne. Na środku skrzydła i wzdłuż brzegu bocznego znajduje się duże pole rozjaśnienia w barwach od żółtej do miodowej. Przy wierzchołku przedniego skrzydła znajduje się podwójna czarna plamka z białą źrenicą. Tylne skrzydło brunatne z rozjaśnieniem w okolicy brzegu bocznego.
Spód skrzydła przedniego prawie identyczny jak wierzch. Na spodzie tylnego skrzydła rozjaśnienie przybiera kształt przepaski, na której mogą się znajdować dwie małe zanikające plamki.
wymiary: Rozpiętość skrzydeł: 42 - 50 mm.
występowanie: Gatunek bardzo pospolity w całym kraju. Motyle preferują pola, łąki, ugory, śródleśne drogi, polany.
tryb życia: Motyle dorosłe latają w dzień zarówno przy słonecznej jak i zachmurzonej pogodzie. Lot maja powolny, bardzo często przysiadają na roślinach by odpocząć.
pokarm: Gąsienice odżywiają się liśćmi traw: Poa annua, Poa trivialis, Poa pratensis.
rozwój: Wiosną gąsienica budzi się ze snu zimowego, który odbyła ukryta w ściółce i po wyszukaniu rośliny pokarmowej wznawia żerowanie. Żeruje do początków czerwca a następnie udaje się na przepoczwarczenie, które następuje na roślinie żywicielskiej. Poczwarka wisząca, bardzo ładnie ubarwiona. Na piaskowym tle posiada liczne delikatne brunatnawe linie. Pod koniec czerwca wylęgają się motyle. Samica składa jaja pojedynczo na źdźbłach i uschniętych częściach roślin. Po kilkunastu dniach wylęgają się gąsienice. Są one zielone i pokryte licznymi króciutkimi włoskami. Na końcu ciała znajduje się widełkowaty wyrostek. Po kilku linieniach larwa udaje się na spoczynek zimowy, który następuje w ściółce lub w przyziemnej warstwie roślinności.

andr2ej

andr2ej 2009-07-08

Intrygujące masz tło ... :-)
zieleń wpadająca prawie w żółć
Czy to słonko tak świeciło ?
czy roślinki jakieś "takie" tam były ?

mirek1

mirek1 2009-07-08

jak zwykle świetne.

puszek

puszek 2009-07-08

ktoś nocy nie dośpi, żeby dać w garze motylaszki Paszki...........

albisia

albisia 2009-07-08

Co tu mówić - po prostu piękne.

gosiak78

gosiak78 2009-07-08

ja dziś pomilczę :)

mleczko

mleczko 2009-07-08

PIĘKNA PARKA:))

setulow

setulow 2009-07-09

witaj Rysiu , strasznie się uśmiałam z komenciku :)

dodaj komentarz

kolejne >