Buzz Aldrin sfotografowany przez Neila Armstronga podczas lotu A

Buzz Aldrin sfotografowany przez Neila Armstronga podczas lotu A

Program Apollo
Obietnica amerykańskiego prezydenta (J. F. Kennedy'ego) dotycząca wysłania pierwszego człowieka na Księżyc była bardzo trudna do spełnienia. Amerykanie nie mieli bowiem wystarczającej wiedzy, aby coś takiego wykonać. Potrzebny był więc racjonalny i dobrze przemyślany plan. W ten sposób NASA Otwórz słowniczekNASA - National Aeronautics and Space Administration. Jest to, założona w 1958 roku, amerykańska agencja której zadaniem jest planowanie i realizacja badań i eksploracji kosmosu. W latach sześćdziesiątych XX wieku jej głownym celem było wyprzedzenie Rosjan w wyścigu na Księżyc. Z myślą o tym opracowano i wdrożono plan Apollo, załogowych lotów na Księżyc uwieńczony w lipcu 1969 roku udanym lądowaniem modułu Eagle na powierzchni Księżyca. Poza tym NASA przeprowadziła, i nadal przeprowadza szereg badań i misji spośród których trzeba wymienić na przykład Viking, Pioneer, Voyager czy Galileo. Ponadto naukowcom z NASA udało się skonstruować prom kosmiczny, który może być wielokrotnie wysyłany na orbitę (np. Discovery). Obecnie NASA prowadzi także badania nad możliwością wysłania cżłowieka na Marsa. opracowała projekt lotów załogowych nazywający się Apollo. Droga jaką miano przebyć była bardzo długa. Na początku opracowano potrzebny sprzęt i technologię, bez których lądowanie byłoby niemożliwe. Jednocześnie, od mniej więcej połowy lat sześćdziesiątych, rozpoczęły się intensywne badania których obiektem był oczywiście Księżyc. Informacje o projektach które odegrały bardzo ważną rolę w przygotowywaniu załogowego lotu na jedynego naturalnego satelitę Ziemi znajdują się na końcu tej strony.
Na nieszczęście dla NASA Otwórz słowniczekNASA - National Aeronautics and Space Administration. Jest to, założona w 1958 roku, amerykańska agencja której zadaniem jest planowanie i realizacja badań i eksploracji kosmosu. W latach sześćdziesiątych XX wieku jej głownym celem było wyprzedzenie Rosjan w wyścigu na Księżyc. Z myślą o tym opracowano i wdrożono plan Apollo, załogowych lotów na Księżyc uwieńczony w lipcu 1969 roku udanym lądowaniem modułu Eagle na powierzchni Księżyca. Poza tym NASA przeprowadziła, i nadal przeprowadza szereg badań i misji spośród których trzeba wymienić na przykład Viking, Pioneer, Voyager czy Galileo. Ponadto naukowcom z NASA udało się skonstruować prom kosmiczny, który może być wielokrotnie wysyłany na orbitę (np. Discovery). Obecnie NASA prowadzi także badania nad możliwością wysłania cżłowieka na Marsa. , uczeni rosyjscy wiedzieli co robią, i byli tylko o krok za amerykanami. Po locie Apollo 8 oraz jego dwóch następców stało się jednak jasne, kto naprawdę prowadzi w wyścigu na Księżyc. Prawdziwym sukcesem okazał się lot Apollo 10. Było to wydarzenie transmitowane prze telewizję, będące jednocześnie próbą generalną przed tym, co miało się dopiero wydarzyć. Wreszcie 16 lipca 1969 roku trzech astronautów ({Neil Armstrong}, Edwin Aldrin oraz Michael Collins) zajęło miejsca w kabinie, która przed tym wydarzeniem była wielokrotnie sprawdzana (nawiasem mówiąc elementy wykorzystane do budowy całej rakiety Saturn V jak i samego lądownika były chyba najlepiej sprawdzonym sprzętem w całej Ameryce). Wreszcie, o godzinie 2.31 czasu uniwersalnego, lądownik Eagle (Orzeł) osiadł na powierzchni Księżyca. W momencie gdy Neil Armstrong zszedł na powierzchnię satelity Ziemi wypowiedział słynne słowa: "Ten mały krok człowieka jest wielkim krokiem ludzkości". Podniosły styl tej wypowiedzi jest w pełni zrozumiały, gdyż po raz pierwszy w historii człowiek stanął na powierzchni obcego ciała niebieskiego.
Po udanej misji Apollo 11 wykonano jeszcze pięć udanych lądowań na Księżycu.
Załoga Apollo 12 wylądowała w pobliżu próbnika Surveyor 3 w listopadzie 1969 roku. Zabrali oni na Ziemię część jego sprzętu, aby zbadać wpływ długotrwałego pobytu tych urządzeń na Księżycu.
Jednak niewątpliwy sukces Amerykanów przyćmiła tragedia misji Apollo 13. Tym razem trzynastka okazała się naprawdę pechowa. Podczas lotu na Księżyc eksplodował zbiornik z tlenem. W tej sytuacji nie było mowy o kontynuowaniu misji. Trzeba było wracać na Ziemię, lecz i to nie było proste. W obliczu piętrzących się trudności astronauci zachowali się naprawdę wspaniale. Tylko dzięki zachowaniu zimnej krwi udało im się wodować praktycznie bez żadnej szkody dla własnego zdrowia. Dramatyzm tamtych chwil został doskonale zobrazowany w filmie pt. "Apollo 13" z Tomem Hanksem w roli głównej.
Kolejna misja (tym razem opatrzona numerem 14) przede wszystkim pobrała próbki gruntu i rozmieściła na powierzchni różne instrumenty pomiarowe.
Astronauci uczestniczący w trzech kolejnych lotach do poruszania się po Księżycu używali specjalnego pojazdu (Rover). Wykonywali oni różne badania, od zwykłego pobierania próbek gruntu (Apollo 16 dowiózł na Ziemię rekordowe 100 kilogramów) po wywoływanie sztucznych fal sejsmicznych, w celu zbadania skorupy Księżyca.

Źródło: NASA

dodane na fotoforum: