cykl Powązki - najpiękniejsze - Kawusia 2/2

cykl Powązki - najpiękniejsze - Kawusia 2/2

Wiktoria Kawecka (ur. 3 marca 1875, zm. 22 stycznia 1929) – polska śpiewaczka operetkowa.
Debiutowała 14 lutego 1893 w operetce Karola Millöckera „Student żebrak”. Od roku 1898 była primadonną Operetki Warszawskiej. Wyszła za mąż za Bolesława Wielogłowskiego (1870-1939). W roku 1909 przybyła jej konkurencja - primadonna Lucyna Messal, zwana Messalką.
W roku 1910 Wiktoria Kawecka przeniosła się do Sankt Petersburga, gdzie występowała w teatrach "Buff" i "Palas", śpiewając główne role w językach polskim i rosyjskim[1]. Nagrywała wiele płyt gramofonowych. Występy wokalne uzupełniała gwizdem artystycznym. W ówczesnych gazetach nazywano ją "słowikiem polskim", jak też "królową diamentów". Znana jest jej rola w kinie w dwuodcinkowym filmie "To co drożej milionów" gdzie zagrała rolę główną. W roku 1915 debiutowała na scenie warszawskiego Teatru Wielkiego w partiach Gildy („Rigoletto”) i Violetty („La Traviata”) Giuseppe Verdiego). Od roku 1916 występowała w Teatrze „u Nikitskich Worot” w Moskwie wraz z innymi polskimi wykonawcami. Po wybuchu Rewolucji Październikowej powróciła w roku 1919 do Warszawy. Zgromadzony majątek ulokowała w kamienicy przy ul. Hożej 39 zbudowanej w roku 1911 wg projektu Józefa Napoleona Czerwińskiego i Wacława Heppena. Jeden z wielbicieli podarował jej willę w Konstancinie. W okresie powojennym występowała w wielu miastach Polski, m.in. w Krakowie, Łodzi, Wilnie, Lwowie i Lublinie.
Pochowana na Cmentarzu Powązkowskim w monumentalnym grobowcu zbudowanym przez firmę Romana S. Lubowieckiego z rzeźbą autorstwa Bartłomieja Mazurka w kwaterze 35.

dodane na fotoforum: