****

****

Trwa VI FESTIWAL JAZZ & LITERATURA
Dzisiaj, 21 października 2020, godz. 19, w Chorzowskim Centrum Kultury, koncert szczególny:
JAN PASZYN WRÓBLEWSKI SEXTET -
KOMEDA. MOJA SŁODKA EUROPEJSKA OJCZYZNA
Jan Ptaszyn Wróblewski, rocznik 1936 - to legenda polskiego jazzu. Wybitny saksofonista tenorowy i barytonowy, kompozytor, aranżer, dyrygent, lider, dziennikarz radiowy. Czołowy przedstawiciel polskiego jazzu mainstreamowego. Niestrudzony popularyzator jazzu.
SEXTET JANA PTASZYNA WRÓBLEWSKIEGO tworzą:
Jan Ptaszyn Wróblewski - tenor sax
Henryk Miśkiewicz - alto sax
Robert Majewski - trumpet
Wojciech Niedziela - piano
Sławek Kurkiewicz - bass
Marcin Jahr - drums.
Sekstet zazwyczaj gra luźny program, o bardzo dynamicznym charakterze, a jego specjalnością są tzw. programy specjalne. Formacja istnieje niemal równie długo, jak kwartet, bo od 1995, i jest wykorzystywany równolegle. Ma na koncie nagrania płytowe, występy w kraju i za granicą, udział w wielu festiwalach.
Projekt i płyta "Komeda. Moja słodka europejska ojczyzna" to muzyczna wizja zjednoczonej Europy, zawarta w dziele Krzysztofa Komedy, zinterpretowanym po pięćdziesięciu latach przez Jana Ptaszyna Wróblewskiego.
Projekt był przygotowywany przez wiele lat. Jest swoistym holdem, oddanym Komedzie.
W 1967 Krzysztof Komeda wydał w Niemczech jedną ze swoich najsłynniejszych płyt - "Meine Süsse Europäische Heimat - Dichtung und Jazz Aus Polen", łączącą poezję i wiersze. Był to jeden z ostatnich projektów Komedy. Został zrealizowany przed wyjazdem pianisty do USA, na zamówienie Joachima-Ernsta Berendta, szefa działu niemieckiej rozgłośni SWF, w ramach jego serii płytowej "Jazz und Lyrik". Ideą przewodnią było połączenie polskiej poezji, przetłumaczonej na język niemiecki przez wybitnego znawcę tematu, urodzonego w Łodzi, Karla Dedeciusa, z muzyką Komedy. Scenariusz projektu stworzył sam Komeda, dobierając 24 wiersze i grupując je w 13 kompozycji. Były wśród nich utwory Wisławy Szymborskiej "Drobne ogłoszenia" i "Przyjaciołom", Czesława Miłosza "Ziemia", "Campo di Fiori" i "Piosenka o końcu świata", Zbigniewa Herberta "Kołatka", Tadeusza Różewicza "Zostawcie nas", Kazimierza Przerwy-Tetmajera "Szukam cię", Adama Ważyka "Cyrk", Stanisława Grochowiaka "Don Kiszot". Powstała muzyka pełna pięknych melodii, doskonale zintegrowana z tekstem, odczytywanym przez aktora. Geneza samego tytułu, "Meine Süsse Europäische Heimat", tkwi we fragmencie wiersza Czesława Miłosza "Ziemia":
"Słodka moja europejska ojczyzno,
motyl, siadając na twoich kwiatach,
plami skrzydła krwią".
Spoiwem "europejskiej ojczyzny" stały się korzenie kulturowe oraz wspólne cierpienia narodów, wyniesione z II wojny światowej.

https://www.youtube.com/watch?v=6SoUQ7W6uc0

https://www.youtube.com/watch?v=rdGxlW37GIE

(komentarze wyłączone)