****

****

...
"Krzesimir Dębski należy do najznakomitszych osobistości i twórców muzyki. Jego związki z jazzem są tak samo oczywiste, jak jego kariera oraz kreacja poznańskiego środowiska jazzowego. Ale jest także artystą nieszablonowym, wymykającym się wszelkim klasyfikacjom i stylistykom" - pisze Dionizy Piątkowski (jazz.pl).
O swoim życiu i twórczości, Krzesimir Dębski opowiada w książkach "Być artystą!" Andrzeja Haegenbartha oraz "Jestem człowiekiem kresów" Anny Świderskiej-Schwerin z 2007.
Muzyk opisał historię swojej rodziny w książce "Nic nie jest w porządku, Wołyń - moja rodzinna historia", która ukazała się w 2016.
Dziadkowie kompozytora zginęli w trakcie rzezi na Wołyniu, a rodzice cudem uniknęli śmierci. Dziś sam przyznaje, że wyrósł i żyje w traumie tamtych wydarzeń.
"To naturalne, że ludzie tracą swoich bliskich, rodziców czy dziadków, ale w przypadku Wołynia od zawsze potwornie wkurzająca była zmowa milczenia. Jeszcze do niedawna nie można było głośno mówić o tym, co się stało. 11 lipca - w rocznicę krwawej niedzieli, kiedy to banderowcy dokonali zorganizowanego ataku na 99 miejscowości - jest cisza. Nadal ukazują się nieprawdziwe informacje na temat Rzezi Wołyńskiej. Jako Polacy zdajemy się uważać, że prawda nas nie wyzwoli, a osłabi" - mówi Krzesimir Dębski o swojej książce.
"20 na 2020" to muzyczny projekt dydaktyczny, realizowany w przestrzeni internetowej, w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Kultura w Sieci". Założeniem jest produkcja 10 filmów edukacyjnych, przybliżających sylwetki najwybitniejszych polskich kompozytorów muzyki filmowej, a także prezentujących wybrane dzieła tych twórców, oraz przywołujących mniej znane przeciętnym odbiorcom fakty z życia każdego z kompozytorów:
20 na 2020 - Krzesimir Dębski & Bronisław Kaper, Cello Brothers, odc. 7
https://www.youtube.com/watch?v=GGPfNFwgiGo

(komentarze wyłączone)