Urlop 2010

Urlop 2010

Chorwacja - makieta Puli
Pula (starożytne Polensium) położona jest na ośmiu wzgórzach nad piękną zatoką w południowo-zachodniej części półwyspu Istria. Jest to najstarsze miasto wschodniego Adriatyku.
Początki miasta sięgają aż Vw. p.n.e. Wtedy to na jednym ze wzgórz znajdowała się osada iliryjska, którą w II w. p.n.e. zdobyli rzymscy legioniści. W latach 44 - 31 p.n.e. Rzymianie założyli także u stóp wzgórza osadę-obóz wojenny Colonie Julia Pollentia Herculanea. Od czasów cesarza Augusta (27 p.n.e. -14 n.e.) aż do V w. Pula nazywała się Pietas Julia i była dobrze prosperującą prowincją, liczącą 30 tys. mieszkańców, a obok Triestu, Akwilei i Rawenny należała do najbardziej znaczących rzymskich posiadłości w północnej części Adriatyku.
Po upadku cesarstwa zachodniorzymskiego (476 r.) Pula znalazła się we władaniu wschodnich Gotów, Bizancjum, Rawenny i państwa Franków. Równocześnie osiedlali się tu Słowianie napływający na Bałkany.
W 1150 r. w koalicji z miastem Koper, Pula zawiązała antywenecką ligę, która jednak nie zapobiegła utracie niepodległości. Od 1331 r. miasto stało się posiadłością Wenecji, która prowadziła gospodarkę rabunkową powoli rozpoczął się upadek miasta, które dodatkowo nękały jeszcze epidemie malarii i zarazy.
Wraz z upadkiem Wenecji w 1797 r. miasto (z krótką przerwą na panowanie Napoleona) znalazło się we władaniu cesarstwa austro-węgierskiego. Stopniowo miasto zaczęło odżywać, w 1848 r. cesarz Franciszek Józef I wybudował bazę marynarki wojennej, rozbudował port i miasto, a od 1866 r. Pula stała się dla cesarsko-królewskiej armady wojennej głównym punktem obronnym.
Szybkie uprzemysłowienie miasta nastąpiło po przyłączeniu go w 1876 r. do szlaku kolejowego Wiedeń - Triest. U schyłku I wojny światowej dały o sobie znać nastroje rewolucyjne, na okrętach wojennych utworzono komitety marynarzy, a władzę w mieście przejęła rada narodowa. W 1919 r. wojska włoskie zajęły Istrię (5 listopada wkroczyły do Puli). II wojna światowa spowodowała olbrzymie zniszczenia, z powodu bombardowań w gruzach , legło 40% starego miasta. Wyzwolonie miasta nastąpiło l maja 1945 r. przez jednostki Jugosłowiańskiej Armii Ludowej. Do Jugosławii Pula została włączona dopiero w 1947 r. po okresie tymczasowego zarządu anglo-amerykańskiego. Kiedy 25 maja 1991 r. Chorwacja ogłosiła niepodległość, Pula wraz z prawie całą Istrią stała się częścią tego państwa.