Wilno - wakacje 2007

Wilno - wakacje 2007

Ostra Brama
Kaplica Ostrobramska jest niewielka. Jej ściany wypełnia 14 tys. wotów, wykonanych głównie ze srebra i złota, ułożonych w 1931 i 1932 r. przez Ferdynanda Ruszczyca.
Naprzeciwko przeszklonych, dużych okien, które latem są otwierane na oścież znajduje się ołtarz pochodzący z 1786 r.
Ołtarz jest ozdobiony pięknymi kolumnami, pomiędzy którymi stoją pozłacane figury rodziców Marii – św. Anny i św. Joachima. Figury zostały wykonane w końcu XVIII w.
Nad ołtarzem na wspaniałym antepedium z 1799 r., wykonanym przez wileńskiego złotnika Ignacego Skinderskiego, znajduje się centralny i najważniejszy obiekt tego miejsca, czyli Obraz Matki Boskiej Ostrobramskiej.
Obraz Matki Bożej Miłosiernej – Ostrobramskiej umieszczony został na bramie na początku XVII w. Słynący łaskami wizerunek Madonny namalowany został na deskach dębowych techniką temperową na podkładzie klejowo-kredowym. Obraz posiada wymiary 200 x 165 cm.
Kto malował obraz – nie wiadomo. Niektórzy przypisują autorstwo Łukaszowi – artyście krakowskiemu, który namalował podobny obraz w 1624 dla kościoła Bożego Ciała w Krakowie. Według legendy posiada rysy Barbary Radziwiłłówny.
Obecnie postać Maryi zakrywa błyszcząca złotem sukienka. Widoczna jest tylko wyrazista twarz i skrzyżowane na piersiach dłonie. Pod metalową sukienką Ostrobramska Pani ubrana jest w czerwoną tunikę z podwiniętymi rękawami. Szyja okryta jest szalem, a głowa białą chustą. Całą postać Maryi okrywa zielonkawo-błękitny płaszcz luźno zarzucony na głowę i ramiona. Tło obrazu ma odcień brązu.
Wizerunek Matki Miłosiernej zasłonięty został srebrną, złoconą sukienką około 1671 r. Srebrzysty półksiężyc z wygrawerowanym napisem "Dzięki Tobie składam Matko Boska za wysłuchanie próśb moich i proszę Cię Matko Miłosierdzia zachowaj mnie w łasce" znajdujący się w dolnej części obrazu jest wotum z 1849 r. Na cała kompozycję wizerunku Pani Ostrobramskiej składają się dwie korony (nałożona jedna na drugą). Korony są ze złoconego srebra, jedna barokowa dla Królowej Niebios, druga rokokowa dla Królowej Polski.
Obraz Panny Świętej z Ostrej Bramy uroczyście był koronowany w dniu 2 lipca 1927 roku przez metropolitę warszawskiego kardynała Aleksandra Kakowskiego w obecności Józefa Piłsudskiego i Ignacego Mościckiego. Do koronacji użyto nowych koron wykonanych ze złota, niestety korony te zaginęły w czasie II wojny światowej.