Poznań -wakacje 2008

Poznań -wakacje 2008

Rynek - Muzeum Literackie H. Sienkiewicza
W południowej pierzei rynku, pod nr 84 stoi kamienica, która szczęśliwie uniknęła zniszczeń wojennych i zachowała oryginalne gotyckie mury.
Kamienica była zbudowana dla kupca Jana Gilowskiego, a od 1555 r. należała do Jana Baptysty Quadro, budowniczego poznańskiego ratusza. Fasadę kamienicy zdobi rzeźba architekta stojąca na narożnym gzymsie. Jest to replika zniszczonej w czasie wojny brązowej figury autorstwa popularnego swego czasu twórcy wielkopolskiego, Władysława Marcinkowskiego. Do wykonania jej odlewu wykorzystano brąz pochodzący z pomnika Bismarcka zdemontowanego w pierwszych dniach powstania wielkopolskiego. W protokole sesji rady miejskiej, na której podjęto stosowną uchwałę, zachował się zapis, by "wydać mistrzowi Marcinkowskiemu głowę Bismarcka celem należytego wykorzystania jej". Rzeźba została niedawno zrekonstruowana dzięki środkom przekazanym przez kilka poznańskich firm budowlanych. Właścicielem tej kamienicy w pewnym okresie był jeden z najwybitniejszych poznaniaków - były prezydent miasta - Cyryl Ratajski. On to był fundatorem pierwszej figury genialnego architekta renesansu.
Obecnie w kamienicy mieści się Muzeum Literackie H. Sienkiewicza.
Muzeum powstało w czerwcu 1978 r. dzięki fundacji Ignacego Mosia - kolekcjonera pamiątek po Sienkiewiczu, który w akcie darowizny z dnia 5 października 1977 r. stwierdził: „Darczyńca zastrzega sobie, że zbiory pozostaną po wsze czasy w mieście Poznaniu, tworząc niepodzielną całość pod patronatem Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu”.
10 czerwca 1978 r. nastąpiło uroczyste otwarcie Muzeum.
Ekspozycja - kolekcja Ignacego Mosia znalazła piękną oprawę w zabytkowych wnętrzach adaptowanych przez prof. Witolda Gyurkovicha. Ekspozycję muzealną zaaranżował projektant tak, że tłem dla zbiorów uczynił wnętrza salonów z przełomu XIX/XX w.
W poszczególnych salach na dwóch piętrach zgromadzono wyroby rzemiosła artystycznego, dzieła sztuki, książki itp. a wszystko dotyczy Sienkiewicza i jego twórczości.
W specjalnych szafach znajduje się bogaty materiał dotyczący biografii pisarza i wydań poszczególnych tytułów. Niezwykle ciekawe są fotografie z epoki pisarza, jego rodziny, przyjaciół, dokumenty, listy itp.
Niestety zdjęć z muzeum nie mam, gdyż jest tam zakaz fotografowania, ale na pewno warto tam zajrzeć.

stif56

stif56 2009-08-19

Wierny przyjaciel potężną obroną,
kto go znalazł, skarb znalazł.
— Mądrość Syracha
Pozdrawiam serdecznie ...........Basiu ,dziękuję za ten opis:)

abi11

abi11 2009-08-19

Basiu, za murem kończy się obszerny ogród pałacu Branickich.

danka1

danka1 2009-08-19

Ładnie - sumienie torzecz nabyta.

jozef313

jozef313 2009-08-20

Witam cieplutko i słonecznie, radosnego i milutkiego czwartku życzę.......................

mirek1

mirek1 2009-08-20

miłego zwiedzania

sta26

sta26 2009-08-20

Fenomenalnie to pokazujesz i przekazujesz - radosnego dnia Ci życzę:))

mirek1

mirek1 2009-08-20

miłego dnia

danka1

danka1 2009-08-20

Dzień sie już zbudził.
Ja też więc życzę Ci na DZIEŃ DOBRY miłego i słonecznego dnia...

dodaj komentarz

kolejne >