Poznań - wakacje 2008

Poznań - wakacje 2008

Fara Poznańska - Kolegiata Matki Boskiej Nieustającej Pomocy i św. Marii Magdaleny -widok na sklepienie nawy głównej i organy

Organy zostały zamówione z inicjatywy proboszcza Waleriana Ziętkiewicza a zaprojektowane i zbudowane przez najlepszego organmistrza Europy końca XIX wieku - Friedricha Ladegasta z Weissenfels w Saksonii. Projekt i wykonanie zajęły mistrzowi cztery lata (1872 - 1876). Organy oddano do użytku 26 lipca 1876. Kosztowały 24 tys. marek (połowę kwoty - 4000 talarów podarowała anonimowa starsza kobieta).
Obecnie organy mają 43 głosy i trzy klawiatury, ponad 2600 piszczałek w tym 2579 cynowych - najdłuższe mają 6 m długości, a najkrótsze są wielkości długopisu. Niektórzy specjaliści oceniają barwę ich dźwięku wyżej, niż sławniejszych organów w Oliwie czy Leżajsku.
W każdą sobotę (a w sezonie letnim codziennie od poniedziałku do soboty), o godzinie 12:15, odbywają się koncerty organowe z udziałem znakomitych wykonawców.
Z organami wiąże się historia pewnej zjawy. Otóż niekiedy na balkonie, podczas prac związanych z organami pojawia się pewna nikomu nie znana, ubrana na czarno kobieta. Pojawia się znikąd i tak samo znika. Jest to ponoć duch tajemniczej ofiarodawczyni, który dogląda swojego podarunku.