Szczecin - wakacje 2008

Szczecin - wakacje 2008

Baszta Panieńska
U podnóża zamku biegnie ulica Panieńska, przy końcu tej ulicy, tuż przy trasie Zamkowej, stoi Baszta Panieńska.
Ulica Panieńska to główny trakt komunikacyjny dawnego Szczecina. Swoją nazwę wzięła od założonego w 1243 r. poza murami miejskimi klasztoru cystersek. Znajdująca się tu Baszta Panieńska zbudowana została na początku XIV w. podczas budowy średniowiecznych obwarowań. Mury średniowieczne liczyły 2510 m, w tym 610 m nad Odrą. Posiadały 4 bramy główne: Młyńską, Świętego Ducha, Passawską i Panieńską. W XV w. bramy przebudowano, dodając tzw. przedbramia. Obok bram obwarowania posiadały 7 baszt okrągłych, 14 kwadratowych, 1 sześciokątną i 15 półbaszt, tj. baszt otwartych. Od strony Odry znajdowało się kilka furt wodnych. Wokół murów przebiegała fosa wodna o głębokości 30-35 łokci, szerokości dna ok. 57 łokci, a przy górnej krawędzi ok. 80 łokci. Mury średniowieczne zburzono po wybudowaniu obwarowań nowożytnych w latach 1724-1740, tj. na początku panowania pruskiego. Resztę rozebrano po 1873 r. przy całkowitej likwidacji wszelkich fortyfikacji.
Ze średniowiecznych murów pozostała do dziś tylko Baszta Panieńska i fragment muru obronnego przy kościele św. Jana Ewangelisty.

Baszta Panieńska zwana jest także Basztą Siedmiu Płaszczy. Ta druga nazwa wiąże się prawdopodobnie z legendą.
Książę Bogusław X zlecił uszycie 7 płaszczy dla swojej ukochanej żony Anny Jagiellonki. Krawiec rzekomo nie wywiązał się ze zlecenia, za co uwięziono go w baszcie.

Baszta pełniła funkcje obronne i więzienne. Do 1723 r. w baszcie więziono skazańców. Z czasem szczelnie zabudowano ją kamienicami i wręcz zapomniano o niej. W czasie II Wojny Światowej uległa częściowemu zniszczeniu. Odsłonięta została po uprzątnięciu wojennych gruzów na Podzamczu.
Po odrestaurowaniu baszta przez pewien czas pełniła różne funkcje użytkowe a obecnie ma tam chyba siedzibę jakaś firma, ale o tym się nie mogliśmy się przekonać, bo wstęp na teren jest wzbroniony.
Ale z zewnątrz można się jej dokładnie przyjrzeć bo jest bardzo dobrze widoczna z wielu miejsc. Jest to budowla ceglana, wykonana w kształcie walca. Liczy 9 m średnicy zewnętrznej i 3,6 m wewnętrznej. Posiada 3 kondygnacje, dolną piwniczną o wysokości 4,7 m, parterową o wysokości 4,4 m i na I piętrze liczącą 2,5 m wysokości. Zakończona jest krenelażem i przykryta stożkowym hełmem.

dodane na fotoforum:

gaga5

gaga5 2009-09-27

dziękuję...pozdrawiam i miłego dnia życzę.

danka1

danka1 2009-09-27

Witaj Basiu.
Pozdrawiam cieplutko i życzę wspaniałego
słonecznego popołudnia niedzielnego...

andree

andree 2010-01-17

Znam to miejsce w Szczecinie i kilka innych.Wiele razy przebywałem w tym pięknym mieście służbowo.Dzięki Twoim zdjęciom znów tam jestem:-)))

dodaj komentarz

kolejne >