Regaty Bałtyckie

Regaty Bałtyckie

Siedov jest obecnie największym żaglowcem szkoleniowym na świecie. Ten czteromasztowy bark zbudowano w 1921 r. w Kilonii dla firmy F. A. Vinnen i nazwano Magdalene Vinnen II. Statek był wówczas żaglowcem towarowym oraz spełniał funkcje szkoleniowe dla przyszłych oficerów marynarki handlowej (60 kadetów).
W 1936 r. żaglowiec kupiła firma Norddeutscher Lloyd z Bremmerhaven i zmieniła nazwę żaglowca na Kommodore Johnsen. Dobudowano mu spardek, dzięki czemu mógł zabierać na pokład nawet do 100 kadetów. W trakcie II wojny światowej przestał być żaglowcem handlowym i pływał w rejsach szkoleniowych po Bałtyk
W 1966 r. Siedova przekazano Ministerstwu Rybołóstwa. Lata 70. XX wieku spędził stacjonując w Kronstadt, z rzadka pływając po Zatoce Fińskiej.

Remont statku w 1981 r. sprawił, że zyskał on salę balową ze szklaną kopułą oraz salę kinową. Również od tego roku Siedov stacjonował w Rydze, skąd wypływał w szkolne rejsy ze studentami szkół morskich z Kaliningradu i Murmańska.
Po uzyskaniu w 1991 r. niepodległości przez Łotwę Siedova przeniesiono do Murmańska, a jego właścicielem stał się Państwowy Uniwersytet Techniczny w Murmańsku.