[6799534]

Jeśli ktoś miałby ochotę poczytać zawartość tablicy...

Zanim w Beskidach pojawił się człowiek, rosła tu pierwotna puszcza karpacka. Tworzyły ją mieszane lasy bukowe z jodłą i świerkiem. Puszcza ulegała jednak ciągłej presji człowieka, który potrzebował coraz więcej miejsca na pola uprawne, miasta i wsie.

W XIX wieku wraz z rozwojem przemysłu wzrastało zapotrzebowanie na drewno. Najpierw wykorzystywano duże ilości drewna bukowego, z którego wypalano węgiel drzewny dla hut. Następnie rozwój górnictwa spowodował ogromne zapotrzebowanie na drewno świerkowe, wykorzystywane do zabudowy górniczych chodników. W miejsca wyciętych buków sadzono więc świerki, które szybciej dawały ówczesnym właścicielom lasów cenne drewno. W taki sposób przed wiekami człowiek zmienił przyrodę

Lasy świerkowe okazały się jednak nieodporne na zmieniające się warunki środowiska takie jak zanieczyszczenia powietrza przez emisje przemysłowe, ocieplenie klimatu i spadek wilgotności powietrza. Osłabione lasy nie były w stanie obronić się przed zagrożeniami ze strony owadów – głównie kornika drukarza oraz przed grzybami – głównie z rodzaju opieniek.

Sytuacja jest bardzo poważna i wymaga od leśników i prywatnych właścicieli lasów zdecydowanego działania. Zjawisko zamierania lasów świerkowych miało już miejsce w Górach Izerskich, w Górach Harzu i Lesie Bawarskim oraz na Szumawie w Czechach. Aby nie dopuścić do katastrofy ekologicznej beskidzcy leśnicy prowadzą przebudowę lasu. Stare i chore świerki są wycinane, a na ich miejsce sadzone są młode buki, jawory, jodły i dęby zgodnie z wymogami siedliskowymi.

dodane na fotoforum:

mgydi

mgydi 2009-08-23

Jestem pod wrażeniem :-). Mi zcasem nie chce się czytać treści tych tablic, a Tobie chciało się cały jej tekst umieścic na Garnku :-).

agus63

agus63 2009-08-23

a ja zawsze czytam... bo tu jest zawsze coś bardzo ciekawego! U nas, w Izerach już jest lepiej... Pozdrawiam!!!

dodaj komentarz

kolejne >