Kolejowa wieża ciśnień w Katowicach

Kolejowa wieża ciśnień w Katowicach

Zlokalizowana na peronie nr 2 w Katowicach wieża ciśnień jest obecnie prawie wyjętym z użytku i nieco zdewastowanym obiektem. Mamy jednak nadzieję, że już w niedługim czasie ten podupadły budynek ocaleje, zyska drugie życie i nową funkcję.

Założeniem autora projektu – architekta Jeremiasza Świerzawskiego, Dyrektora Projektu w Departamencie Inwestycji PKP S.A. - jest rewitalizacja kolejowej wieży ciśnień poprzez jej adaptację do pełnienia nowych funkcji. Najważniejszą z nich jest wprowadzenie na dwóch najwyższych kondygnacjach - funkcji usługowej typu kawiarnia, pijalnia czekolady, lodziarnia etc. W pozostałych kondygnacjach budynku mogą się znaleźć pomieszczenia socjalno-biurowe dla przewoźników kolejowych, pracownia architektoniczna, graficzna, fotograficzna, biura, pomieszczenia dla prowadzenia działalności artystycznej, atelier stanowiące miejsce pracy twórczej dla wykonywanej profesji typu: malarz, fotograf, rzeźbiarz, projektant mody, galeria wystawiennicza, czy pracownia/salon sukien ślubnych. To tylko niektóre z pomysłów na zagospodarowanie zabytkowego budynku.

Kolejowa wieża ciśnień pochodzi z 1953 roku, ma 30 m wysokości i jest chroniona na mocy gminnej i wojewódzkiej ewidencji zabytków. Budynek stanowi cenną dominantę miejską. Projekt zakłada przebudowę układu pomieszczeń wewnątrz budynku w celu przystosowania budynku do pełnienia nowoprojektowanych funkcji, przebudowę wejścia głównego do budynku, dobudowę szybu windowego z instalacją dźwigu osobowego na zewnątrz budynku. W celu minimalizacji jego obecności zdecydowano się zaprojektować stalową konstrukcję dźwigu w kolorze ciemnym szarym (antracyt) nawiązującą do stalowych elementów kolejowej infrastruktury technicznej (bramy i słupy trakcyjne), pozbawioną szklenia w celu zachowania transparentności i lekkości, umożliwiając tym samym zachowanie linii okien. W wyniku analiz historycznej dokumentacji zdjęciowej dokonano próby odtworzenia ogólnych wrażeń estetycznych w połączeniu z dopasowaniem do projektowanej funkcji czego efektem jest między innymi nadbudowa VII kondygnacji w formie szklanego stożka na planie ośmioboku. Efekt jest taki, że z wnętrza doskonale widać panoramę centrum Katowic.

Koncepcja ta spotkała się z pozytywną opinią Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach, który uzgodnił zaproponowane w projekcie rozwiązania architektoniczne, dostrzegając tym samym, że „wykonanie przedmiotowego przedsięwzięcia może nieść szansę dla uratowania wieży o modernistycznej architekturze stanowiącą ugruntowaną historycznie śródmiejską dominantę przestrzenną”. Przychylność dla planowanego zamierzenia inwestycyjnego wyraził także Śląski Urząd Wojewódzki wydając decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu w maju br.

Kolejowa wieża ciśnień jest przedmiotem planowanej przez PKP S.A. inwestycji, która spotkała się z aprobatą lokalnych władz. Jednakże o realizacji inwestycji „zadecyduje rynek i potencjalni najemcy”, których zainteresowanie najmem powierzchni komercyjnych jest kluczowym aspektem do podjęcia decyzji przez PKP S.A. o realizacji inwestycji. Mamy nadzieję, że spotkamy się z zainteresowaniem tych, dla których kolejowa wieża ciśnień stanie się nowym miejscem na kulturalnej mapie Katowic. W tym miejscu pragnie się nadmienić, że wieże ciśnień są przedmiotem zainteresowania wśród prywatnych inwestorów czy deweloperów – świetnymi przykładami takich rewitalizacji są obiekty we Wrocławiu czy Płocku, gdzie poza główną funkcją gastronomiczną – restauracyjną, organizowane są m.in., cotygodniowe spotkania o modzie, gdzie można zakupić rzeczy młodych, zdolnych projektantów. Charakteryzuje ją przede wszystkim unikatowość. „Loftowe” przemysłowe wnętrza przyciągają uwagę, zwłaszcza kiedy można w nich odnaleźć trochę historii. Kolejowa dawna wieża ciśnień ma w sobie ogromny potencjał, który należy jak najlepiej wykorzystać, aby mogła się stać odpowiedzią na potrzebę rynku. Nie bez znaczenia będzie tutaj oferta, jaką wieża będzie ze sobą prezentować, dlatego ważna będzie niepowtarzalność i charakter świadczonych usług czy prowadzonej działalności.

dodane na fotoforum: