Pomnik Powstańców Śląskich

Pomnik Powstańców Śląskich

Pomnik Powstańców Śląskich to jedna z ikon Katowic. Monument zajmuje eksponowane miejsce, tuż przy rondzie im. gen. Jerzego Ziętka, naprzeciw innego symbolu stolicy Górnego Śląska – hali widowiskowo-sportowej Spodek. Graniczy z parkiem Powstańców Śląskich.
Pomnik odsłonięto 1 września 1967 roku. Autorami projektu byli wybitny rzeźbiarz prof. Gustaw Zemła i architekt Wojciech Zabłocki.
Stalowa konstrukcja została odlana z brązu w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych. Wybudowano go na miejscu cmentarza żołnierzy Armii Czerwonej, których mogiły ekshumowano i przeniesiono do Parku Tadeusza Kościuszki.
Pomnik ma formę trzech orlich skrzydeł symbolizujących trzy powstania śląskie z lat 1919−1920−1921. Monument ustawiono na sztucznym wzgórku. Na jego pionowych, pokrytych kamieniem skarpach, widocznych od strony katowickiego ronda, widnieją nazwy miejscowości − pól bitewnych. Pomnik Powstańców Śląskich ufundowany został warszawiaków dla społeczeństwa Górnego Śląska.
Ciekawa jest historia parku wokół pomnika. Drzewostan jest bowiem pozostałością ogrodu, który znajdował się przy Zamku Thiele-Wincklerów, przemysłowego rodu, ojców-założycieli miasta Katowice. Dziś na miejscu zamku stoi Hotel Katowice.
Choć Pomnik Powstańców Śląskich nie jest już największy w Polsce, zdeklasował go m.in. pomnik Jezusa w Świebodzinie, to pozostaje największym monumentem na Górnym Śląsku. A klasą swojej formy, poetycką syntezą ujęcia tematu – pozostaje wciąż niedościgłym wzorem monumentalnej rzeźby miejskiej i jednym z najlepszych pomników w Polsce w ogóle.

dodane na fotoforum: