Medialna kamienica.

Medialna kamienica.

Występuje często w pogodynce TVN i lokalnych audycjach Polsatu, który ma łódzką siedzibę w budynku Saspolu (po przekątnej tego skrzyżowania). Na ściętym narożniku można odczytać datę jej budowy 1911 r. A co było tu wcześniej? Do roku 1909 na tym narożniku stał zbudowany w 1837 r. Dom Zgromadzenia Majstrów Tkackich (Meisterhaus). Był to budynek parterowy, siedmioosiowy z głównym wejściem pośrodku i drugim z prawej, które prowadziło do karczmy. Projektantem tego budynku był budowniczy obwodu łęczyckiego Ludwik Bethier architekt, absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warszawskiego. Autor projektów wielu domów rękodzielniczych w Łodzi, drewnianych i murowanych domów parterowych, murowanych domów piętrowych, jak i obiektów przemysłowych. Bez przesady można powiedzieć, że to on odpowiadał za wygląd Łodzi w pierwszej połowie XIX w. Wsławił się tym, że w 1836 r. usiłował wstrzymać budowę fabryki L. Geyera (\\\"Biała Fabryka\\\") wznoszonej wg. niezatwierdzonego przez władze projektu zagranicznego architekta, co doprowadziło do konfliktu z fabrykantem, załagodzonego dopiero przez budowniczego wojewódzkiego B. Witkowskiego.
Najbardziej znanym jego projektem był klasycystyczny dom farbiarza Gebhardta, przekształcony później w pałac Scheiblerów - Piotrkowska 268.
W głębi widoczny nowy dom Zgromadzenia Majstrów Tkackich, który już kiedyś opisałem - kto ciekaw: https://www.garnek.pl/wojci52/26862942/ku-niebu-2
Źródło: K. Stefański \"Ludzie którzy zbudowali Łódź\"

nemo50

nemo50 2013-11-20

Pięknie odnowiony :) .

polikarp

polikarp 2013-11-22

Miło popatrzeć na tak piękną elewację.

szalon

szalon 2013-11-22

Pięknie wyremontowana ...miłego weekendu

elza100

elza100 2013-11-23

O jaka piękna teraz będzie ;-)

dodaj komentarz

kolejne >