Rekonstrukcja posiadła bielnikowego Kopischa

Rekonstrukcja posiadła bielnikowego Kopischa

Tu zamieszczę opis Bielnika Kopischa, najmłodszego z budynków widocznych na rekonstrukcji.
W umowie z Rządem K. P. Kopisch zobowiązał się do urządzenia bielnika i magla, wybudowania folusza i murowanego domu mieszkalnego. W ciągu 1828 roku Kopisch zajmował się remontem istniejących budowli i rozpoczął budowę domu przeznaczonego na magiel składy i mieszkania. Był to duży, trzypiętrowy budynek (44,3x18,4x8,6m), kryty czterospadowym dachem z dwiema facjatami i balkonem na elewacji frontowej. Opisy wskazują na staranne wykończenie domu Kopischa, był to bezsprzecznie reprezentacyjny obiekt stanowiący dominantę przestrzenną placu Bielnikowego. Piętnastoosiowa elewacja , z potężną facjatą pokrytą blachą cynkową, podczas gdy reszta dachu kryta była dachówką karpiówką .
Od strony frontowej znajdował się otwarty taras ziemny zapewne wypełniony codziennie wozami rzemieślników i kupców. Zachodnie wejście wiodło do pomieszczenia apretury z maglem skrzyniowym napędzanym kołem wodnym o średnicy 3,5 m. Jako rezerwowe źródło napędu służył kierat koński, umieszczony w rozwerku - to ta dobudówka nakryta fantazyjnym kopulastym daszkiem.
Wejście wschodnie, poprzez reprezentacyjną klatkę schodową prowadziło do pomieszczeń mieszkalnych i do kantoru kupieckiego, gdzie urzędował Kpoisch.
Mieszkanie Kopischa składało się z dziewięciu pokoi oraz kuchni, spiżarni i oranżerii z \"gotyckim\" oknem do bawialni. W niektórych pomieszczeniach znajdowała się dębowa boazeria.

jadpaw5

jadpaw5 2016-06-26

Bardzo czytelne przedstawienie trenu. Ciekawe rzeczy znalazłeś na ten temat

styna48

styna48 2016-06-26

Super ta rycina .

marek45

marek45 2016-06-26

Na rysunku można zobaczyć jak tam dawniej było :)
Opis jest bardzo interesujący :)

nemo60

nemo60 2016-06-26

Fajny rysunek :) .

dodaj komentarz

kolejne >