Plan twierdzy Kołobrzeg

Plan twierdzy Kołobrzeg

Najważniejszego elementu twierdzy Wam nie pokażę, z tej prostej przyczyny, że nie istnieje, gdyż został rozebrany w 1988 r.
Chodzi o Batardeau (czyt. Batardoo), obiekt zbudowany w poprzek rzeki Parsęty w formie zabudowanego mostu, wyposażony w stawidła. W razie zagrożenia przez zbliżającego się n-pla, spuszczano stawidła, co spiętrzało wody rzeki, które wpływały do istniejącego systemu wodnego twierdzy i dalej na jej przedpola. Te zaś, dotąd bagniste zamieniały się w jednolite jezioro, Kołobrzeg zaś pozostawał jakby na wyspie. Oprócz tego z mostu można było prowadzić ogień w górę i wzdłuż nurtu rzeki.
Obiekt ten widać po środku na samym dole planu, poniżej jego fotografia.

dodane na fotoforum:

kolejne >

wojci65

wojci65

archiwum

ulubieni

+ dodaj do
ulubionych

[?]

orioli

orioli wczoraj

No masz, to co najciekawsze zostało bezpowrotnie utracone.

wydra73

wydra73 wczoraj

Czyli twierdza nie do zdobycia.

qwitek

qwitek wczoraj

Budowę takich twierdz obronnych projektowali i nadzorowali inżynierowie, specjaliści wojskowi. Miały za zadanie powstrzymać wszelkie ataki nieprzyjaciela i obronić załogę z okoliczną ludnością. Na budowę wybierano szczególnie dogodne miejsca wykorzystując naturalne warunki terenowe.

satsuma

satsuma wczoraj

Nie ma to nie ma :(

halka

halka 5 godz. temu

Na planie go widać ale w realu nie istnieje.

dodaj komentarz

kolejne >

X

Serwis garnek.pl zapisuje informacje w postaci ciasteczek (ang. cookies). Są one używane w celach reklamowych, statystycznych oraz funkcjonalnych - co pozwala dostosować serwis do potrzeb osób, które odwiedzają go wielokrotnie. Ciateczka mogą też stosować współpracujący z nami reklamodawcy. Czytaj więcej »

Akceptuję Politykę plików cookies