W warunkach naturalnych pigwa jest mocno rozgałęzionym krzewem lub drzewem o krótkim piu. W formie krzewu osiąga wysokość 2 - 3 m, natomiast jako drzewo dorasta nawet do 5m wysokości.
Owoce pigwy są w kształcie gruszki lub jabłka. Dojrzewają we wrześniu lub październiku, osiągając wagę od 100 do 200 g lub więcej. Dojrzałe owoce wydzielają bardzo przyjemny, delikatny zapach. Ich skórka początkowo zielonożółta a później cytrynowożółta pokryta jest wyraźnym łatwo ścierającym się omszeniem.
Zastosowanie w kuchni
Te owoce o oryginalnym smaku i bogate w witaminy stanowią cenny surowiec do przygotowywania konfitur, nalewek, kompotów, dżemów, a ze względu na dużą ilość pektyn są znakomite na galaretkę.
Zastosowanie w medycynie
Owoce wykazują działanie ochładzające, kojące, powlekające i rozmiękczające. Stosowane są w postaci naparów w stanach zapalnych jamy ustnej, gardła i żołądka, a zewnętrznie do gojenia stanów zapalnych spojówek, odmrożeń, zajadów, hemoroidów i jako środek leczniczy i kosmetyczny dla wzmocnienia cebulek włosowych.
domek16 2010-09-13
Śliczne owoce pigwy.
Dzień dobry Agnieszko
Miłego słonecznego poniedziałku Ci życze.Pozdrawiam serdecznie.
maly52 2010-09-13
Dzień dobry w poniedziałek!...mój mąż z owoców pigwy robi przepyszną naleweczkę... miłego dnia życzę i pozdrawiam...:))
halinag 2010-09-13
Śliczne owoce i bardzo duże ich zastosowanie.....milutkiego poniedziałku Agnieszko
mazurka 2010-09-13
Mam pigwę na działce i nie wiedziałam,że to takie dobre lekarstwo.
rycho2 2010-09-13
zamiennik cytryny, a nalewka z niej wspaniała do degustacji w zimowe wieczory do herbatki
czes59 2010-09-15
Owoce pigwy są wspaniałe w cukrze. Pokrojone zasypujemy cukrem i po kilku dniach suszymy ostroznie w piekarniku. Sa przepyszne.