Marchew zwyczajna albo koronki królowej Anny:)
W Polsce jest rośliną pospolitą, kwitnie od czerwca do późnej jesieni i rośnie zwykle na ugorach, łąkach, przydrożach czy miedzach. Baldach złożony marchwi zwyczajnej (Daucus carota) posiada charakterystyczne pierzasto dzielne pokrywy (rodzaj podsadek czyli listków wyrastających u podstawy kwiatostanu). Płatki korony są białe, żółtawe lub różowe, a środkowy kwiat w baldaszku bywa ciemnopurpurowy, atramentowy lub nawet czarny. Kwiat ten ma zwykle większe płatki, podwinięte lub pofałdowane. Nie znana jest rola tego odmiennego kwiatu ale najczęściej proponowanym wyjaśnieniem jest przypuszczenie, że wabi on zapylające owady udając owada albo przyciąga drapieżne owady które atakując pozorną ofiarę przy okazji zapylają kwiaty.
W krajach anglojęzycznych marchew zwyczajną określa się mianem koronek królowej Anglii Anny, córki Jamesa II Duńczyka, która była ekspertką od koronek.
Legenda głosi że Dunka wyzwała panie na dworze do konkursu na najpiękniej udzierganą koronkę o wzorze dzikiej marchwi, aby zobaczyć, czy któraś jest w stanie skopiować tak doskonały wzór natury. Panie jednak wiedziały, że nikt nie pokona królowej w koronkowym rękodziele i wzór dzikiej marchwi stał się jej triumfem. Królowa dziergając cienkie koronki ukuła się w palec i kropla krwi która spadła na biel stała się czerwonym środkiem baldachu dzikuski.
Ja zdecydowanie wolę nazywać ją romantycznie koronkami królowej Anny:)