[37035113]

Fragment wschodniej pierzei Rynku we Lwowie.

Pierwsza od lewej to renesansowa kamienica Bandinellich, znana wcześniej jako Dom Robertowski. Budynek został wzniesiony w latach 1589-1593 na zlecenie lwowskiego aptekarza i kupca Hieronima Wedelskiego. Fasada we włoskim stylu zdobiona jest aniołami i delfinami. Późniejszy właściciel renesansowej kamienicy Roberto Bandinelli stworzył za pozwoleniem polskiego króla pierwszy urząd pocztowy w Rzeczpospolitej. Na mocy przywileju z 12 maja 1629 roku za zgodą króla raz w tygodniu odbierano stąd pocztę wysyłaną do Italii.
Druga zabytkowa, rokokowa kamienica pochodzi z drugiej połowy XVI wieku i wzniesiona była dla bogatej lwowskiej rodziny Wilczków znana jako Kamienica Wilczkowska lub Kamienica Wilczków. Kamienica wielokrotnie przechodziła z rąk do rąk, aż z przyległymi włościami stała się własnością dobrze znanego rodu Rzewuskich.
Stojąc przed kamienicą uwagę zwracają figury Atlantów podtrzymujące balkon oraz zdobiona attyka z alegorią Chwały autorstwa Franciszka Olędzkiego. Później z rąk Rzewuskich kamienica przeszła w ręce Lanckorońskich, a nieco później okazałą kamienicę kupił hrabia Stanisław Skarbek, fundator Teatru Skarbkowskiego.
Czarna kamienica jest jedną z najsłynniejszych kamienic przy Rynku we Lwowie. Późnorenesansowa kamienica uważana za jeden z przykładów najcenniejszych renesansowych budowli świeckich na dawnych polskich ziemiach, znana przez lata również jako Kamienica Kijowska, Kamienica Lorencowiczowska, Kamienica Anczowska. Została wybudowana w latach 1588-1589 według planów (prawdopodobnie) Piotra Barbona (lub Pawła Rzymianina) na zlecenie Tomasza Albertiego.
Jak praktycznie każda kamienica w centrum Lwowa również ta przechodziła z rąk do rąk – właścicielami byli m.in. Potoccy, Wieszniowscy, Giżycyy i Nikorowiczowie. Od 1926 roku stała się własnością Miasta Lwów i otwarto tu Muzeum Historyczne Miasta Lwowa. W 1938 roku otwarto tu również Muzeum Obrony Lwowa. Dziś działa muzeum poświęcone historii zachodniej Ukrainy.
Przed kamienicami na pierwszym planie fontanna-studnia Adonisa z 1815 roku autorstwa Hartmana Witwera.

(komentarze wyłączone)