Wybudowany w roku 1875 przez berlińską firmę budowlaną architektów Hermana Ende i Wilhelma Böckmana, twórców siedziby japońskiego Ministerstwa Sprawiedliwości i budynku Landeshaus w Gdańsku oraz wielu reprezentacyjnych budynków i rezydencji w Berlinie, Gdańsku i innych miastach europejskich, stanowi, dzięki swemu położeniu i formie, unikatowe dzieło architektury XIX wieku. Pałac powstał na terenie podarowanym właścicielowi przez księcia Adalberta von Preußen, właściciela Zamku w Karpnikach i okolicy, twórcę i admirała marynarki wojennej Prus, syna księcia Wilhelma, najmłodszego brata króla Prus Fryderyka Wilhelma III.
Trójkondygnacyjna rezydencja Marszałka Dworu, barona Ulricha Saint Paul-Illaire, osobistego adiutanta admirała, murowana z cegły, z prostokątną wieżą i wysokimi spadzistymi dachami, otoczona została przez tego zapalonego botanika pięknym parkiem. Baron sprowadzał sadzonki rzadkich drzew i krzewów, hodował kwiaty i dzięki synowi, baronowi Walterowi jego nazwisko zostało uwiecznione w nazwie niewielkiej afrykańskiej rośliny. Baron Walter Le Tanneaux von Saint Paul-Illaire, będąc gubernatorem w Niemieckiej Afryce Wschodniej, znalazł na stokach gór Usambara pięknie kwitnącą roślinę, której sadzonki i nasiona postanowił sprezentować ojcu.
Nieznana dotąd botanikom, ochrzczona została jako Saintpaulia ionantha, potocznie, lecz niezbyt poprawnie nazywana fiołkiem afrykańskim, upamiętniając swego odkrywcę i pierwszego hodowcę. Po śmierci barona Ulricha pielęgnacja parku nie była już tak staranna, a kolejni właściciele nie przyczynili się do poprawy jego stanu. W 1933 roku jedyną właścicielką Pałacu Dębowego została Baronowa Thea von Wartenberg. Mimo wojennych perypetii, stacjonowania wojsk niemieckich, a potem zwycięskiej Armii Czerwonej, Pałac pozostał w jej rękach do 1947 roku, kiedy to odziedziczyła go jej bratanica Anna Aichinger.
Pochodzącym z Austrii paniom udało się utrzymać własność Pałacu w powojennej rzeczywistości tzw. Ziem Odzyskanych. Po śmierci pani Aichinger, posiadłość została w 1998 sprzedana przez jej spadkobierców. Kolejny właściciel rozpoczął remont, którego los nie pozwolił mu dokończyć i dopiero w 2005 roku aktualny posiadacz obiektu – „Pałac Dębowy” Sp. z o.o., rozpoczął prace zmierzające do przywrócenia mu dawnej świetności. Renowację Pałacu Dębowego zakończono w grudniu 2007 roku. Odtąd obiekt wykorzystywany jest jako wysokiej klasy hotel, oferujący Gościom obsługę na najwyższym poziomie, spokój i dyskrecję.
dodane na fotoforum: