Jagniątków - dawna wieś, w znacznej części przekształcona w letnisko z pensjonatową zabudową, malowniczo położona na Pogórzu Karkonoskim, na stokach Grzybowca, Szerzawy i Żarka, otaczających kotlinę u zbiegu Wrzosówki, Sopotu i Brocza. Od 1998 roku jest dzielnicą Jeleniej Góry.
Wieś założyli ok. 1650 roku, tuż po wojnie 30-letniej czescy protestanci, którzy uchodząc przed prześladowaniami w rodzinnym kraju, schronili się po śląskiej stronie Karkonoszy. Nazwa miejscowości wywodzi się od imienia ks. Barbary Agnieszki. Powojenną, spolszczoną nazwę Agnieszków zastąpiono w 1946 roku Jagniątkowem. Dawni mieszkańcy trudnili się pracą w lesie, wypasem owiec, pracą na roli i chałupniczym tkactwem. W końcu XIX wieku powstała szlifiernia szkła. Szybko też odkryto krajobrazowe i klimatyczne walory Jahniątkowa. Od połowy XIX wieku zaczęło rozwijać się letnisko. Szczególną popularnością cieszyły się wycieczki do Śnieżnych Kotłów i Czarnego Kotła. Zimą organizowano kuligi, a także zjazdy saniami sześcio kilometrową trasą od Petrovki. Z Jagniątkowem związane jest życie i twórczość Gerharta Hauptmanna, wielkiego niemieckiego dramaturga, liryka i powieściopisarza laureata literackiej Nagrody Nobla w 1912 roku.
Urodzony w 1862 roku w Szczawnie – Zdroju, w 1902 roku osiadł w Jagniątkowie w zbudowanej w 1901 roku willi „Wiesenstein”. Pisarz zmarł w Jagniątkowie w 1946 roku i został, zgodnie z jego wolą, pochowany w Kloster na bałtyckiej wyspie Hiddensee. W willi, o charakterystycznej dla secesji zamkowo – pałacowej architekturze, mieści się obecnie Muzeum Miejskie – Dom Gerharta Hauptmanna.
annie1 2012-06-15
tam nie dotarłam..ale jeszcze się wybiorę :)
lid45ka 2012-07-01
Kiedyś mieszkałam niedaleko....do szkoły chodziłam w Jeżowie Sudeckim...w tamtych terenach mam brata i teściową...
Milusio pozdrawiam.