Nauplion[1] (w języku polskim znane także pod grecką nazwą Nafplio lub Nafplion, staroż. Nauplia[2] (nowogr.: Ναύπλιο, trb. Nafplio) - miasto w Grecji, na Peloponezie, stolica nomosu Argolida, około 14,5 tys. mieszkańców (stan z roku 2001).
Nauplion z powodu strategicznego położenia w kieszeni Zatoki Argolidzkiej był początkowo - obok Argos - jednym w ważniejszych miast portowych Argolidy. W epoce klasycznej nastąpił powolny upadek miasta, aż zostało ono opuszczone w II wieku p.n.e.. Do naszych czasów dotrwały starożytne ruiny, widoczne na niewielkim stanowisku archeologicznym w mieście.
W czasach Bizancjum miasto zostało założone ponownie, na tutejszym akropolu (zob. Akronauplia) wzniesiono twierdzę obronną. We wczesnym średniowieczu Nauplion było często najeżdżany przez krzyżowców. W XIV i XV wieku należał do Wenecji, która zbudowała tu obronny zamek Bourtzi na wysepce przy brzegu. Następnie miasto przeszło na własność Turków osmańskich. Między 1686 a 1715 rokiem, podczas drugiej okupacji weneckiej, na wzgórzu sąsiadującym z Akronauplią wzniesiono rozległą twierdzę Palamidi.
30 listopada 1822, z zaskoczenia i rozpoczynając atak od najwyżej położonej części twierdzy Palamidi, miasto wyzwolone zostało przez połączone oddziały powstańcze Staikosa Staikopulosa i Dimitriosa Moschonisiotisa.
Po odzyskaniu przez Grecję niepodległości, Nauplion był w latach 1829 do 1834 pierwszą stolicą nowożytnego państwa greckiego (Ateny podupadły pod panowaniem tureckim i liczyły wówczas około 6 tysięcy mieszkańców ). W 1831 r. został tu zamordowany premier Joanis Kapodistrias.
Od lat sześćdziesiątych XX wieku Nauplion nabiera znaczenia jako ośrodek wypoczynkowy, zwłaszcza niezwykle popularny w okresie świątecznym, wśród samych Greków. Bez uprzedniej rezerwacji, nie ma wtedy szans na wolne miejsca noclegowe. Tylko o 2-4 km od Nafplio położone jest popularne, również wśród greckiej Polonii, nadmorskie letnisko Tolo, gdzie o noclegi jest już nieco łatwiej.
11 lipca 1832 r. - w Nafplion urodził się Charilaos Trikupis, polityk, w latach 1875-1895 siedem razy mianowany premierem rządu Grecji; zmarł w Cannes, w kwietniu 1896 r.
działa polska parafia Przemienienia Pańskiego w Nafplio [3] kierowana przez ks. proboszcza Jerzego Chorzempę i wchodząca w skład kościoła rzymskokatolickiego w Grecji.(z Wikipedii)
dodane na fotoforum: