Pierwsza wzmianka o osadzie Książęcej - Piastowskiej, pochodzi z 1185 r., a w 1237 Inowrocław uzyskał lokalizację miejską na prawie magdeburskim w czasie gdy w mieście rezydował Książę Kujawski Kazimierz I.
Wiele faktów wskazuje na to, że na zamku Inowrocławskim urodził się Władysław Łokietek. W mieście bywał często (zaangażowany w spory z Krzyżakami) - Kazimierz Wielki.
Żak to średniowieczny student. W Inowrocławiu w owych czasach ich co prawda nie było. Miasto jednak wówczas rozkwitało. Stąd ratuszowy pomysł, by sympatycznych chłopców z brązu w średniowiecznych strojach nazwać żaczkami.
Jest ich pięciu. Każdy z nich ma ponad metr wysokości. Kłaniają się, wyciągają rękę, trzymają w dłoniach ślimaka i żabę. Dwie rzeźby stanęły przed wejściem do Solanek. Trzy kolejne zainstalowano przy ulicy Królowej Jadwigi: jeden na wysokości poczty, drugi u wlotu deptaka do pl. Klasztornego, a trzeci - przed wejściem na Rynek. Mają wskazywać turystom miejsca warte odwiedzenia, m. in.: Rynek, teatr i wystawę solnictwa oraz Solanki.
dodane na fotoforum:
danwi66 2011-09-01
no cholercia Aluś ja bym się o niego w sobotę przewróciła dobrze ,że nieszłam sama,taki bidulek stoi ..:)jednak trza uważać a nie chodzić na pamieć.:)..buziaki połowa tprtu zrobiona reszta dziś...plecki bolą oj bolą..:)
(komentarze wyłączone)