Pierwsza wzmianka o osadzie Książęcej - Piastowskiej, pochodzi z 1185 r., a w 1237 Inowrocław uzyskał lokalizację miejską na prawie magdeburskim w czasie gdy w mieście rezydował Książę Kujawski Kazimierz I.
Wiele faktów wskazuje na to, że na zamku Inowrocławskim urodził się Władysław Łokietek. W mieście bywał często (zaangażowany w spory z Krzyżakami) - Kazimierz Wielki.
Żak to średniowieczny student. W Inowrocławiu w owych czasach ich co prawda nie było. Miasto jednak wówczas rozkwitało. Stąd ratuszowy pomysł, by sympatycznych chłopców z brązu w średniowiecznych strojach nazwać żaczkami.
Jest ich pięciu. Każdy z nich ma ponad metr wysokości. Kłaniają się, wyciągają rękę, trzymają w dłoniach ślimaka i żabę. Dwie rzeźby stanęły przed wejściem do Solanek. Trzy kolejne zainstalowano przy ulicy Królowej Jadwigi: jeden na wysokości poczty, drugi u wlotu deptaka do pl. Klasztornego, a trzeci - przed wejściem na Rynek. Mają wskazywać turystom miejsca warte odwiedzenia, m. in.: Rynek, teatr i wystawę solnictwa oraz Solanki.
dodane na fotoforum:
gosku 2011-09-01
urocza figurka i ciekawy opis..
milego wieczorku zycze...
dana02 2011-09-01
Śliczny żaczek Alu:)
Pozdrawiam i miłego wieczoru życzę:)
kika12 2011-09-01
Świetne figurki.Dobranoc.
Szukanie szczęścia
Szczęśliwym człek chce być przecież
Szuka go chodząc po świecie
Z myślą że się mu należy
Znajdzie jeśli mocno wierzy.
Ten szybko dosięgnie celu
Sam szczęściem będąc dla wielu
Dając miłość poważanie
Szacunek szczere oddanie.
Tak to czasem niejeden rok
Szuka ono całkiem o krok
Czekało skryte pod wiekiem
Czekając byś był człowiekiem.
KaTaFr 2004-01-04
blanca 2011-09-01
CUdna figurka :))
flossy 2011-09-01
Sliczny kadr z żakiem i jakie cenne informacje podajesz ze swojego miasta...zwrócę na to uwagę jezeli znów będę w Inowrocławiu:)
(komentarze wyłączone)