Toruński Dwór Artusa - okazały gmach o formach neorenesansowych - pochodzi wprawdzie z 1891 roku, ale nawiązuje do dawnego Dworu z roku 1386.
Monumentalny gmach dużych rozmiarów, został zbudowany na miejscu trzech budynków poprzednio tu stojących, od lewej: gotyckiej kamienicy zwanej Kancelarią (mieszkał tu sekretarz Rady Miejskiej), dawnego Dworu Artusa z 1386 roku i kamienicy gotyckiej (od XIX wieku faktorii solnej).
Powstał w latach 1889-1891, według projektu miejskiego radcy budowlanego Rudolpha Schmidta. Styl budynku jest określany jako neorenesans niderlandzki, fasada jest trójkondygnacyjna, licowana cegłą ze znacznym użyciem czerwonego piaskowca (parter, detale dekoracyjne), znacznie przeskalowana w stosunku do sąsiedniej zabudowy Rynku. Oprócz motywów neorenesansowych obecne są w niej również nawiązania do pierwotnego, gotycko-renesansowego budynku Dworu Artusa - lekko ostrołukowe okna i boniowanie na parterze, nadwieszone wieżyczki flankujące fasadę, blankowanie wieńczące budynek. Całość przekryta jest wysokim, czterospadowym dachem, którego sylwetka jest wyraźnie widoczna w panoramie Torunia.
dodane na fotoforum: