W Kościelcu Kujawskim, niewielkiej miejscowości położonej między Inowrocławiem a Pakością (słynna Kalwaria), stoi jeden z najstarszych murowanych wiejskich kościołów w Polsce. Starsze bywają tylko w miastach. Od tej świątyni pochodzi i współczesna (Kościelec), i dawna (Lapida Ecclesia - Kamienny Kościół) nazwa wsi. Od nazwy wsi, a więc i kościoła, przyjął nazwę znany ród Kościeleckich.
Przypuszcza się, ze budowę kościoła rozpoczęto na przełomie XII i XIII wieku, w czasach gdy na Kujawach rządził Mieszko III Stary. Wiadomo, że kościół istniał już w 1311 roku. Nosi wezwanie św. Małgorzaty, popularnej patronki w okolicy. Pierwotnie romański, nie oparł się licznym przebudowom, choć bez trudu odnajdziemy stare fragmenty budowli. Kamienna bryła ma ceglaną gotycką wieżę i sklepienia oraz dwie bardzo podobne do siebie kaplice, choć pochodzące z zupełnie różnych czasów. Starszą, renesansową, zaprojektował w XVI w Jan Baptysta Quadro, twórca poznańskiego ratusza i budowniczy zamku w Niemczy. Poświęcono ją św. Barbarze i pełniła rolę kaplicy grobowej rodu Kościeleckich. Drugą – Serca Jezusowego – dobudowano w XIX w. Obie zdobią renesansowe attyki, rzadkość w architekturze sakralnej, zwłaszcza na wsi.
dodane na fotoforum:
flossy 2011-09-20
Piekną wycieczkę znów nam fundujesz Alinko....u mnie słoneczko wyjrzało zza chmur....idę w plenerek...wpadne do Ciebie wieczorem...
Miłego dnia życzę:)
gosku 2011-09-20
Alu..piekne okolice sa w poblizu Ciebie...az pozazdroscic...
dana02 2011-09-20
Piękna budowla sakralna, miłego i radosnego popołudnia życzę:)
U mnie zaczęło padać...
olena 2011-10-11
Teraz wiem gdzie pojadę..a tak blisko.. Dziękuje..
(komentarze wyłączone)