Ciekawe są także ołtarze boczne.
Boczny ołtarz z XVII wieku ma kształt tryptyku. W polu środkowym widzimy scenę przyjęcia korony przez św. Konstancję w asyście św. Barbary. We wnęce znajduje się rzeźbiona herma św. Konstancji. Na skrzydłach tryptyku pokazano sceny męczeństwa świętych Barbary i Konstancji, na rewersach skrzydeł sceny męczeństwa Świętych Urszuli i Katarzyny.
Warto opowiedzieć kim była św. Konstancja. Kości jej odnaleziono w 1327r. była ona towarzyszką św. Urszuli, która miała przewodniczyć pielgrzymce dziewic brytyjskich do Rzymu. Dziewice znalazły się wśród barbarzyńskich Hunów około roku 383 w obleganej przez nich Kolonii, ci zabili je wszystkie. Mieszkańcy miasta do dziś czczą pamięć 11 tys. zamordowanych, jako świętych. Według innego podania św. Urszula była córką króla Brytów, która wędrując wraz z towarzyszkami w drodze powrotnej z Rzymu natknęła się na oblężenie Kolonii. Za odmowę poślubienia wodza Hunów zginęła wraz z towarzyszkami od strzał z łuków.
Znana jest również legenda o córce cesarza rzymskiego Kostyniana Wielkiego, która została uzdrowiona z poważnej choroby u grobu św. Agnieszki. Nosiła ona imię Konstancja. Po uzdrowieniu przyjęła chrzest, zamieszkała przy kościele zbudowanym na cześć swej uzdrowicielki. Po kilku latach zmarła jako święta.
Sceny tryptyku potwierdzają, że projektant ołtarza myślał o tej świętej spod Kolonii, a nie o córce cesarza Konstantyna. Pamiątkę jej śmierci obchodzimy 21 października, co jest zgodne z tradycją Fary gniewkowskiej.
dodane na fotoforum:
maria10 2011-10-26
...... piękny opis...... tyle ciekawych rzeczy dowiaduję się z Twojej galerii i tyle pięknych rzeczy mogę obejrzeć...:))))
jaworr 2011-10-26
Bardzo interesujacy ten opis i zdjecia tez....Najdluzej sie u Ciebie zatrzymuje bo te wszystkie opisy czasem, zeby lepiej sobie oswoic czytam 2 razy....))
(komentarze wyłączone)