Kruszwica...wzgórze zamkowe...
Najcenniejszym zabytkiem Kruszwicy, niepisanym symbolem miasta jest ceglana, gotycka wieża samotnie stojąca na Wzgórzu Zamkowym u nasady Półwyspu Rzępowskiego, zwana Mysią.
Za sprawą legend o złym władcy Popielu, którego w wieży zjadły myszy i Piaście Kołodzieju jest to jeden z najsłynniejszych zamków w Polsce. Budowla jest jednak znacznie młodsza niż mówi legenda i nie może pamiętać czasów wczesnopiastowskich.
Zamek wzniósł Kazimierz Wielki około połowy XIV w. i często w nim bywał. Wcześniej istniał tu gród plemienia Goplan włączonych w IX w. do państwa Polan. Była ważną warownią na pograniczu polsko-krzyżackim.
Zbudowana na planie prostokąta miała początkowo wymiary max. 40x50 m. Mury miały wysokość 11m i grubość blisko 2.5 m.
Dominującym elementem była ponad 30 m wieża mieszcząca w dolnych kondygnacjach więzienie. Całość broniła drewniana palisada, fosa oraz jezioro Gopło.
Budowla nawiedzana pożarami i zaznaczona piętnem upływającego czasu, stopniowo popadała w ruinę. W 1657 r. ustępujący z Kruszwicy Szwedzi zburzyli miasto i zamek.
W związku z tym konieczne było podjęcie wysiłku by ocalałe fragmenty muru i wieży mogły podziwiać przyszłe pokolenia.
W 1802 r. przeprowadzono prace restauratorskie, a w 1896 r. najlepiej zachowaną wieżę wzmocniono i przystosowano do zwiedzania.
Od tego momentu każdy turysta odwiedzający Kruszwicę wspina się na szczyt Mysiej Wieży, stanowiącej doskonały punkt widokowy. Z jej szczytu roztacza się niezapomniany widok na malownicze zatoczki i wysepki jeziora Gopło, miasto oraz rozległą równinę kujawską.
dodane na fotoforum:
kirena 2012-01-30
Alicjo legendę o królu Popielu słyszałam już w dzieciństwie a wieża rzeczywiście robi wrażenie i opis bardzo ciekawy...Witam w mroźny poniedziałek.
flossy 2012-01-30
Dawno tam nie byłam....piekny kadr i opis...
(komentarze wyłączone)